Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

GJOZLEME fin

Составен дел од годинешните активности на Фестивалот на пити и вино ќе биде и велешкото ѓомлезе. Традиционалниот специјалитет што исто така се подготвува од тесто, сирење и свинско месо ќе го подготват членките на Организација на жени на Велес. Ѓозлемето ќе се промовира во недела, на 21 октомври, во 14.45 часот.

Тоа е новина на годинешната манифестација посветена на пастрмалиите и виното. Целта на овој настан, како што објасни организаторот, Општина Велес, е во рамките на Фестивалот на пита пастрмалија да ги промовира и популарните традиционални специјалитети што велешани со децении ги имаат на своите домашни трпези.

celotavce fin

Ѓозлемето е специјалитет што се подготвува од сукани кори. Корите се редат во тавче и секоја се прска со масло за јадење и ситно издробено сирење. Тие се редат една врз друга. Последната кора, најзгора во тавчето, се реди со помали парчиња од свинско месо.

И овој настан на годинешната манифестација на велешки пити пастрмалии ќе има хуманитарен карактер. Парите од секое купено парче ѓозлеме ќе бидат наменети за помош на четиринаесетгодишниот Кристијан Андреев, болно дете на кое му е потребно итно лекување во странство./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.