Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

borcivokosturnica fin

Со традиционалниот прием на делегацијата на Општинската Организација на Сојузот на борците, во чиј состав беше и Претседателот на националната организација прим. д-р Никола Стојанов, од страна на Градоначалникот Аце Коцевски започна чествувањето на 9 Ноември, Денот на Општина Велес.

Коцевски во името на сите велешани им упати благодарност за нивниот голем придонес за слободата што им ја донесоа на граѓаните на Велес.

Osloboduvanjenaveles fin

По повод празникот на градот, делегации на Општина Велес, Општинската организација на Сојузот на борците, Армијата на Република Македонија, Општините Ужице и Сомбор – Република Србија, институции, политички партии и здруженија на граѓани, положија цвеќе на Спомен-костурницата и им оддадоа почит на хероите што го положија животот за Велес и Македонија.

arm fn

policija fn

delegacii od Uzice i samobor

Букети цвеќе беа положени и пред бистите на Димче Мирчев и Благој Страчковски, кои беа борци на партизанскиот одред „Димитар Влахов“ и маченички загинаа за слобода на својот народот и Македонија. Нивните бисти општината неодамна ги врати во Младинскиот парк.

MladinskipredBisti fin

PolaganjecvekeMladinski fin

bistivoMladinskipark fn

BistasosemejstvonaStrackovski fin

Во Младински парк, во одбележувањето на празникот на родниот град, учествуваа и децата од сите клонови на градинката „Димче Мирчев“.
Децата заедно со наставниците презентираа макети од најзначјните знаменитости на Велес. Вредните детски раце ги изработија Саат кулата, Спомен-костурницата, Мало мовче и споменикот на Гемиџиите.

Mladinskidetskagradinka fin

maketitenadecata fin

deca fin

dete fin

Тие исто така пееја песни за својот град и за градинката во која се згрижени.

sovetotsopriznanijadodeleni fin

Комисијата за заштита на правата на децата при Советот на Општина Велес додели пригодни награди и пофалници за учениците кои учествува на ликовниот конкурс „Велес во срцето“./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.