Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

malisipanici fin

Пријавени од матичните лекари, вчера, во градот се три нови случаи на морбили. Сите се со иста клиничка слика поточно со висока температура и осип, кој е некарактеристичен. Центарот за јавно здравје веќе испратил на анализа примероци во лабораторијата за Вирусологија во Скопје. Утре се чекаат серолошките резултати кои ќе треба да потврдат дали станува збор за мали сипаници или пак на вирус што е присутен во градот со слични симптоми како и морбили.

-Тоа се нови случаи што ги пријавиле матичните лекари. Сите тројца пациенти се возрасни граѓани. Епидемиолошката служба испрати материјали во Скопје, на вирусологија, како и за претходните пријавени случаи и сега се очекуваат резултатите. Треба да ги имаме во текот на утрешниот ден, среда 13 март, кога ќе имаме потврда за морбили или пак за вирусно заболување. Еден од пациентите е здравствен работник, рече д-р Билјана Трајкова специјалист епидемиолог.

Таа додаде дека освен тројцата пациенти кои се испратени од ЈЗУ Општа болница Велес во Инфективната клиника на Клиничкиот центар во Скопје се препоставува дека и кај четврт пациент анализите ќе бидат позитивни поточно ќе ја потврдат првичната дијагноза дека боледува од мали сипаници. И тој е возрасен граѓанин.

Од ескалацијата на инфективната болест до денеска бројот на заболени во Велес изнесува пет граѓани, за шестиот точно ќе се знае утре, додека анализи се направени на двојно повеќе пациенти но резултатите покажале дека кај нив станувало збор за грип кои дал осип проследен со висока температура.

Д-р Трајкова препорача граѓаните да си ги проверат своите вакцинални картони особено родените по 1972/73 година во кој мора да е регистрирано дали примиле вакцина против морбили. Претходно родените граѓани со сигурност не се вакцинирани од ова инфективно заболување па се наоѓаат во ризичната група доколку мали сипаници не прележале додека биле деца. Вакцинирањето на децата во Македонија против морбили е започнато во 1972/73 година додека генерациите родени по 1987 година треба да се вакцинирани два пати. /У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново