Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pozar fin

Околу 40 хетари квалитетна борова шума зафати пожарот што денеска, 23 март, напладне избувна и зафати борова шума во близина на велешкото село Караслари. Пожарот е изгаснат од пожарникари од Велес, вработени од шумското стопанство „Бабуна“ како и од Шумската подружница од Свети Николе. Шумскиот пожар го гаснеа и два авиони „канадер“ на Дирекцијата за заштита и спасување.

Од Дирекцијата за заштита и спасување ја потврдија информацијата дека пожарот е изгаснат и соопштија дека поради опасност од повторно појавување површината ја контролираат пожарникари од Противпожарна единица и екипа од ШС „Бабуна“.

Освен денешниот пожар вчера, петок, доцна попладне се појавил и кај селото Крива Круша каде горела нискостеблеста дабова шума на површина од околу два хектара./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново