Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Veleska bolnica naslovna

На велешката болница и треба магнетна резонанца. Апаратот е неопходен оти во болницата секојдневно се носат пациенти, жртви на полесни и потешки сообраќајни несреќи. Наместо да се препраќаат во клиничките центри во другите градови, повредените ќе се третираат во Велес. Магнетната резонанца ги снима и меките делови но и точно открива повреди на коските на човечкото тело. Крварењата во мозокот и проблеми на рбетниот мозок, како и здравствени промени во човечкото тело.

direktor d r Bozidar Bojagjiev fin

Д-р Божидар Бојаџиев, директор на ЈЗУ „Општа Болница“ - Велес

- Незаменлив е во дијагностицирање на проблемите во кичмата апарат кој може да се користи за дијагноза на патологија на меки ткива. Многу прецизен апарат и е многу значаен ако ние го имаме во нашата болница од причина што имаме централна позиција во државата и поради тоа што во Вардарски регион скоро и да нема таков апарат. А покриваме повеќе општини. Тој апарат има многу широка примена, рече д-р Божидар Бојаџиев, директор на ЈЗУ општа болница Велес.

Тој додаде дека медицинскиот апарат би бил особено значаен за прецизно лоцирање на повредите кај пациентите кои настрадале во сообраќајни несреќи .

Според податоците на Секторот за внатрешни работи во Велес, во изминатите три месеци годинава на автопатот А – 1, делницата Велес – Гевгелија , се случиле 18 сообраќајни незгоди од кои во една има и жртва. Во 2018 година, на истата делница, се случиле 133 сообраќајки во кои една завршила со смртна последица.

Освен во сообраќајките, магнетната резонанца, е потребна и за граѓаните од Вардарскиот дел на државата кои имаат здравствени проблеми и мораат да одат во Скопје или во Штип на снимање.

doktorkiodRengenologija fin

Дел од тимот на Одделението за Рентгенологија во болницата, лекар специјалист и ренген техничар

Затоа ЈЗУ „Општа болница“ Велес испратила барање до министерството за здравство во кое го бара овој медицински апарат. Директорот д-р Бојаџиев рече дека добро е екипирано одделението за Рентгенологија во кое седумте доктори специјалисти, рентгенолози се стручни и веќе работат во две смени. Тие и рентген техничарите дежураат и во ноќна смена. Дневно даваат по шеесет здравствени услуги на пациенти кои за потребите од компјутерска томографија , ехо и мамографија доаѓаат од Штип, од Кочани и од други градови од истокот на државата.

aparatKT fin

Медицинскиот апарат за компјутерска томографија 

Исто така за потребата од медицинскиот апарат на велешка болница зборуваше и министерот Венко Филипче. При неговата последна посета на болницата тој одговори на новинарско прашање кога рече дека здравствената институција заслужува да има магнетна резонанца, која иако е многу скапа, е многу значајна за граѓаните од централниот дел на државата. Но министерот тогаш не кажа кога болницата ќе добие ваков медицински апарат.

Автор на текстот: Симона Андреева, ученичка во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“

Во подготовката на текстот помагаа: Елена Христовска, Марија Мирчевска, Елена Ристовска и Тамара Велкова, ученици во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“

slika

 

 

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.