Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

dejanso Milos i semejstvoto fin

И нема крај на радоста на дваесет и шест годишниот Дејан Петрушев од Велес откако го посети семејството на деветгодишниот Милош од село Живиње. Им подари храна, облека, апарати за домаќинства, книги за училиште, а најголема среќа предизвика токму кај Милош кога со другарите, од автомобилот, го истовариле работното биро за пишување на домашни задачи заедно со балонот со хелиум. Дејан не може со зборови да ја опише радоста и кај него и кај домаќините, од неговата посета.

dejandavaizjava fin

Петрушев дава изјава за „Читај и меѓу редови“

-Премногу сум среќен што донацијата отиде на вистинско место, во вистински раце. Се чувствувам некако лесно, убаво. Родителите на Милош не пречекаа многу топло, најпрво беа изненадени бидејќи не се најавивме и едвај се воздржуваа да не заплачат. Средбата ја договоривме преку наставничката на Милош, рече Петрушев за „Читај и меѓу редови“.

dejansokrstot fin

Петрушев со тајфата веднаш по завршувањето на манифестацијата „Богојавление – Водици“ во Велес

Дејан Петрушев е велешанецот кој годинава на празникот „Богојавление – Водици“ го фати светиот крст. Тогаш си ветил себеси, ако го фати крстот, од собраните пари од граѓаните ќе донира во хуманитарни цели. Тој приказната за малиот Милош ја прочитал на фејсбук и многу го трогнала, па решил на каков било начин да помогне.

HUMANOST fin

Милош со мајка си во нивниот дом - тајфата на Дејан со хуманитарната помош пред куќата на семејстото во селото Живиње, кај Куманово

-Немам зборови да ви опшишам во какви услови живее семејството на Милош. Само ќе речам катастрофални. Живеат во две собички, буквално на земја. Имаат само струја и вода. Родителите на детето се невработени, рече Петрушев.

HUMANITARNA POMOS fin

Собрана нова донација за семејството на Милош

По кој знае кој пат доброто дело на Дејан ја потврди хуманоста на велешани за која надалеку се знае. Петрушев не запира тука, вели често ќе го посетува семејството на Милош.

Инаку приказната за деветгодишното дете со срцева мана ја откри ТВ 24 Вести. Оттогаш не стивнуваат реакциите и апелите за помош на неговото семејство, а особено за малиот Милош кој и покрај болеста, за која родителите немале пари да ја лечат, качен на магаре, три часа патува до училиштето.

Автор на текстот: Снеже Петрушева
Во подготовката на текстот помагаа: Васка Андова , Сара Христова, Ивана Андреевска, Марија Алиева и Софија Димова ученици во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“

slika

peskaravel

deltaprom

malina

babuna1

Поврзани вести

Kozuvcanka NG 300x250 Duma

veles2

gradsko1

caska

JPVLISICE

romantik1

jkpsvetinikole

crvenkrst2

vmro

biblioteka

fokus1

teatar

sekerce

gradinka

macaovcarova

konsalting

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

Најново