Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Glasanje1 fin

Велешани, од рано утринава ги посетуваат избирачките места и го даваат својот глас за тројцата предложени кандидати за иден претседател на државата. Изборниот процес тече во мирна и демократска атмосвера. Навреме се отворени сите 84 избирачки места во Општина Велес и изборниот процес се одвива без проблеми, рече за Дума.мк Лили Велковска, претседателка на Општинската изборна комисија за Општина Велес.

Glasanje Lili Velkovska fin

-Од вкупниот број на избирачки места само две се со под 10 граѓани со право на глас на подрачјето на општината каде своето право на глас денеска можат да го остварат вкупно 45 933 гласачи. До 10 часот излезноста изнесува 7,16 % или изразено во бројка 3.289 граѓани, соопшти Велковска.

OIK Veles fin

Општинската изборна комисија е сместена во канцеларија во зградата на Подрачната единица на Бирото за развој на образованието.

IzboriGimnazija fin

Во зградата на СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ се наоѓаат три избирачки места. Тие се едни од најголемите според бројот на избирачи во градот. Процесот се реализира според демократски принципи, во мирна и празнична атмосвера, велат од избирачките одбори на овие три избирачки места.

IzvoriPretsedatelkaprva fin

- Избирачкото место е отворено точно во 7 часот, утринава, избирачкиот процес тече мирно и без проблеми и од вкупниот број на избирачи досега, до 12 часот, гласале околу 20 %, рече Виолета Јорданова претседателка на ИО на ИМ 2159.

IzboriPetrova fin

- Гласањето се одвива без забелешки од наша или од страна на гласачите. На ова избирачко место има 502 избирачи а од нив 118 или 23,5 % веќе го оствариле своето право на глас до пладне , рече Снежана Петрова заменик претседател на ИО на ИМ 2159/1.

izboripretsedatelkatreta fin fin

- На ова избирачко место има 831 гласач и веќе гласаа 194 или околу 23%, рече заменик претседателката на ИО на ИМ 2152, Менка Богоевска.

IzborihodnikGimnazija fin

Граѓаните кои веќе гласаа ги соопштија своите очекувања од дадениот глас за еден од тројцата кандидати за шестиот Претседател на Македонија.

-Очекувам да се грижи подеднакво за сите граѓани во државата, да имаме мирен и спокое живот и секако успех, рече Велешанка
-Очекувам да ја води државата според потребите и барањата на граѓаните и најприоритетно подобрување на условите за живот, рече Велешанка.
-Очекувам Претседател кој ќе биде за народот а не за столот оти народот испати многу. Јас сум стара и досега не сум испуштила ниту еден изборен циклус. Ке порачам умно и економично трошење на пари затоа што тоа се оди на терет на граѓаните, рече Велешанка.

Izboriglasac1 fin

Izboriglasac2 fin

Izboriglasac3 fin

Изборниот процес достоинствено и демократски тече и на останатите избирачки места на подрачјето на општината. Него го следат набљудувачи на граѓанската организација МОСТ додека голем дел од нив се посетени од претставници на ОБСЕ и на Светскиот македонски конгрес./У.Ј

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново