Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

DIK oficijalni podatociprvkrug fin

Според резултатите на Државната изборна комисија од гласањето во првиот изборен круг на петите претседателски избори во Македонија и први во Северна Република Македонија, во Општина Велес, вчера на 21 април, на 84 избирачки места гласале 21.075 лица од вкупно запишаните 45 933 во Единствениот избирачки список. Изразено во проценти тоа изнесува 45,82.

Од вкупно пребројаните гласачки ливчиња 989 се неважечки или 4,69%.

Според распоредот на гласачкото ливче, за претседателскиот кандидат Блерим Река гласале 324 лица или 1,54%, за претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова гласале 11.063 или 52,49% и за претседателскиот кандидат Стево Пендаровски гласале 8.699 лица или 41,28% од избирачите.

Во вториот круг на изборната трка, што ќе се одржи на 5 мај, годинава, ќе се натпреваруваат претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. /У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.