Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

IzvidnicivoBrezica2

Извидничкиот одред “Димитар Влахов“ од Велес зема учество со дванаесет извидници или две патроли во категоријата на извидници и истражувачи-ровери на 46 Меморијал „Марко Граорковски“ што минатиот викенд, од 19 до 21.4.2019 година, се одржа во Катлановска Брезица. Патролата “Чичко Врап“ на велешките извидници освои прво место и обезбеди ваучер за летување на Јадранското море, во Буљарица, Црна Гора.

Izvidnicki vaucer fin

Во нејзиниот состав беа извидниците: Благој Ѓоргиев, Трајче Темелковски, Стефче Рогужаров и Кире Харалампиев. Патролата се натпреваруваше во категријата истражуважи-ровери додека, втората “Гемиџии“составена од извидниците: Иван Гушев, Тино Ангелов, Павел Шопов и Бојан Трендафилов земаа учество во конкуренцијата на извидници.

46 Меморијал Марко Граорковски“ го организираше извидничко поречанскиот одред “Јадран“ од Скопје и Сојуз на извидници на Македонија и ги опфаќаше категориите извидници од 12 до 15 години и истражувачи-ровери од 16 до 24 години.

Izvidnici vo Brezica naslovna

Учесници на Меморијалот “Марко Граорковски“ беа повеќе од 250 извидниците од Скопје, Велес, Кичево, Охрид, Свети Николе, Прилеп, Битола и гости од Ниш и Белград, Република Србија.

Меморијалот беше посветен на натпревари за традиционалната ориентација./У.Ј

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.