Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

sudenje fin

Откако поради користење на годишни одмори, вештите лица и бранителите на обвинетите гевгелиските лекари, за смртта на родилката Маја Кадиева и нејзиното новороденче побараа наместо на 12 јули, годинава, презакажување на утврдениот термин за започнување на повтореното судење Основниот суд Велес го одложи и презакажа предметот за 17 септември, годнава, со почеток во 10 часот.

Тогаш повторно на обвинителна клупа ќе седнат анестезиологот Томчо Ванчев, осуден на четири годишна затворска казна и одземена лиценца за работа како гинеколозите Венци Чалков и Дончо Москов кои првично добија ослободителни пресуди. Нив Јавното обвинителство во Велес ги товареше за сторено кривично дело „тешки дела против здравјето на луѓето“.

На жалбата на јавното обвнителството во Велес ина одбраната на осудениот лекар, анестезиологот Ванчев, скопскиот Апелациски суд ја укина пресудата на Основен суд Велес и го врати на повторно судење предметот со барање да се преиспита дали неконзистентноста, поточно, доцнењето на еден од лекарите во тимот кој го изведе царскиот рез над триесет и двегодишната родила Маја Кадиева влијаела на смртниот исход како и точно да се утврди дали алкохол бил причина за нејзината и смртта на бебето.

На овие две конкретни барања на скопскиот апелациски суд ќе треба прецизно и точно да одговорат вештите лица во предметот. Освен нив повторно ќе бидат испрашувани и обвинетите лекари Ванчев, Чалков и Москов како и сведоците во овој судски предмет.

Родилката Маја Кадиева од Дојран и нејзиното бебе починаа пред четири години, на 22 октомври по извршена операција - царски рез во Општа болница Гевгелија./У.Ј

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново