Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

policiska kontrola fin

Два настани се евидентирани во полицискиот билтен што се случиле, изминатиов викенд, на подрачјето што го покрива СВР Велес. Во неделата, на 6 октомври, сообраќајка во Кавадарци и ден подоцна полициска контрола за возење на возила под дејство на алкохол

Сообраќајната незгода се случила во 15.00 часот на ул. „7-ми Септември“ во Кавадарци помеѓу патничко возило марка „Опел корса“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од А.К.(28) и мотоцикл без регистарски ознаки, управуван од Љ.П.(24) од Кавадарци. 

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот и бил пренесен во Општата Болница Кавадарци. Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Кавадарци.

Во акциската контрола на сообраќајната полиција, спроведена ноќта во саботата спрема неделата, 17 возачи на моторни возила од Велес и од Кавадарци имале повеќе промили на алкохол во крвта од максимално дозволените. Дванаесет од нив се Велешани додека пет се Кавадарчани. 

Полицијата на сите прекршители на законот им изрече соодветни казни. /У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново