Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

OFICERSKI fin

За три дена, две понуди поднесоа фирми заинтересирани за склучување на договор со општината за јавно -приватно партнерство за реконструкција, ревитализација и управување со Офицерскиот дом. Првата фирма веќе извршила увид а втората најавила дека утре, вторник 14 јануари, ќе ја разгледа зградата на култното место во градот кое се наоѓа на атрактивна локација на улица „Благој Ѓорев“ веднаш до зградата на театарот.

- Во фазата на подготовка на огласот имаше голем интерес. Ова култно место за велешани ќе го врати стариот имиџ и повторно ќе биде место во кое ќе се случуваат многу убави работи од угостителски, туристички до забавен па со организрање на културни настан, рече Коцевски.

Според повикот, фирмата или поеднецот што ќе го земе објектот во наредните дваесет години, во првите пет ќе биде ослободена од закупнина како против вредност на финансиските вложувања поточно неопходните реконструкција и ревиталзација. Потоа во наредните 15 години закупнината ќе варира во зависност од висината на просечната плата во државата.

Очекувањата се дека Офицерски треба да го врати стариот изглед на ресторан кој ќе функционира со објект и со летна градина. Тоа значи дека површината која сега се користи како парк повторно ќе треба да стане дворно место кое ќе се огради и во кое ќе се постават маси, столови, шанкови, подиуми и друго.

Она што за жал не може да му се врати на местото се исечените дрвја. Кога се сечеа за да се изгради паркот образложението беше дека дрворедите беа стари и не безбедни. Тогашната локална власт ветуваше дека ќе посади израснати дрвја. Намето нив паркот  доби само неколку палми кои не ја преживеаја ниту првата зима./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново