Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Krvodaritelskaakcija1

Шеесет и седум велешани од кои 17 велешанки подарија крв во првата крводарителска акција годинава организирана од Црвен Крст на Македонија, Општинската организација во Велес и Заводот за трансфузиологија на Македонија. Пет од нив за прв пат ја покажаа својата хуманост.Акцијата ја следеа волонтерите на велешки црвен крст. Тие за секој крводарител обезбедија подарок.

Krvodaritelskaakcija2

Одзивот што денеска го покажаа граѓаните на Велес сосема одговара на постигнатите резултати во 2019 година во која велешката општинска организација е прва на листата со собрани крвни единици во државата.

Krvodaritelskaakcija5

- Освен Велес, ја покриваме и територијата на општините Чашка и Градско, каде лани со организираните акции и особено покажаниот одзив на сограѓаните го освоивме првото место на ранг листата во Македонија. Со тоа што го исполнивме годишниот план со 240, 68% поточно од планирани 1.861 крвна единица ние собравме 4.479 крвни единици во текот на 2019 година, рече секретарот на Црвен Крст во Велес, Орце Николовски.

Krvodaritelskaakcija4

Од вкупно даруваните 4.479 крвни единици, минатата година, за прв пат крв дарувале 528 граѓани. Тоа не е бројка за занемарување како и импозантната бројката од 904 која се однесува на жени крводарителки.

Денешната крводарителска акција се одржа во зградата не велешки театар „Џинот“./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново