Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

semejstvo Jovanovi fin

Семејството Јованови од Велес ќе добијат еднократна парична помош од Министерството за труд и социјална политика, а ќе биде разгледана и можноста за користење на правото за социјална пензија или годишен минимален приход. Ова го соопшти министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи на својот фејсбук профил по посетата на домот на Јордан Јованов и неговата мајка Анѓелина.

-Го посетивме домот на Јордан Јованов и неговата мајка Анѓелина затоа што условите во кои живеаат се загрижувачки. Очајно им е потребна помош и веднаш се заложуваме како Министерство во рамките на законските можности, да помогнеме со еднократна парична помош. Исто така и од Центарот за социјални работи во Велес ќе побараме веднаш да ги посетат и да се разгледа можноста за користење на правото за социјална пензија или годишен минимален приход. Мило ми е што веќе неколку приватни фирми се јавиле да понудат директна помош за станбениот дел. Хуманоста побрза од државата, хуманите граѓани веќе се пријавија за помош, рече Мизрахи.

По вчерашната сторија на ТВ 24 за велешкото семејство Јованови денеска се јавија од Центарот за социјални работи Велес.

„Во врска со семејството на Ангелина и Јордан Јованови од Велес ја информираме јавноста дека Јованови се во системот на социјална заштита и примаат помош од 11.600 денари. Дополнително во соработка со Општина Велес работиме на обезбедување на помош за подобрување на условите на живот.

Центарот за социјални работи Велес е во постојана комуникација со корисниците на социјалните права и се грижи за нив со цел да им обезбеди подобри и попристојни услови за живот.

Во меѓувреме Јованови се снабдени и со огрев и се упатени на остварување на другите права од социјална заштита“ - велат од Центар за социјални работи од Велес.

Во моментов, во посета на семејството е и Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново