Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Gradskisaatsosneg2020

01.04.2020

Утрото со паѓање на снег на 1 април годинава е несекојдневна глетка која не потсети дека е вовозможно и во пролет да имаме зимски услови. Велес до пладне е под бела снежна покривка која единствено е закана за расцутаните овошки. Цветовите на кајсиите и сливите уште од завчера, по ниските ноќни температрури, делумно претрпеа штета. Дополнително снегот е потврда дека овие видови на овошја тешко дека ќе ги имаме во поголеми количини на трпезите.

Detesosneg1

На снегот утринава единствено му се радуваат децата. Тие не издржаа да доседат дома. На кратко излегоа надвор за годинава за прв пат да го почувствуваат ладот на снежните топки. Колку и да успеаја да ги направат големи тие се топеа во детските раце на кои имаше нараквици.

Фото галеријата од централното градско подрачје на Велес е снимена напладне.

Malomovcesosneg2020

Malomovcesosneggore

Malomovcepatekasosneg2020

VelesodmalomovcekonGemigjii2020

PakotGemigjii2020 fin

Petreprlickokonavtobuska

ulicaPetrePrlickokonpazar

velescentar fin

Sudotkonstokovna2020

Sarmaalekonkulata2020

Sarmaalepodsneg2020

8septemvrikonsarmaale2020

BlagojGjorevodkajposhta2020

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново