Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

nikola fin

Честитајќи им го 7 април, денот на здравството директорот на ЈЗУ Здравствен дом Велес Никола Димовски им честита на храброста и им порача на здравствените работници дека најважно е во справувањето со подмолниот непријател „Ковид 19“ на крајот здрави да се сите, па и здравствените работници како дел од доволно обучен, едуциран, соодветно поддржан медицински кадар, кој е соодветно платен и признаен сразмерно со услугите и квалитетот на грижата што му ја дава на пациентот.

„Почитувани здравствени работнички и работници,
Денес е Вашиот Ден, Светскиот ден на здравјето, кој се слави во сите земји членки на ОН. Оваа година, Светската здравствена организација го посвети 7-ми април на медицинските сестри и акушерки кои се со нас во првите борбени линии во справувaњето со подмолниот непријател КОВИД-19.

Нашата крајна цел во оваа борба е здравје за СИТЕ а тоа зависи и од тоа колку ќе има доволно обучен, едуциран, соодветно поддржан медицински кадар, кој е соодветно платен и признаен сразмерно со услугите и квалитетот на грижата што му ја дава на неговото Величество ПАЦИЕНТОТ.

Правото на здравје е универзално човечко право и секој што држи до етичност не смее да си игра со тоа. Сите граѓани се свесни дека неуморно го давате својот максимум и најодговорно ја вршите својата работа во оваа тешка битка. А ние сите ќе се обидеме да ви овозможиме солидни услови за работа.

На сите здравствени работници, поединци и установи што сиот свој живот го посветиле на грижата за здравјето и животот на сите граѓани од срце Ви го честитам Светскиот ден на здравјето, со желби за победа над заедничкиот непријател.

Веруваме во Вас, Хероините и Хероите на нашето време и затоа и ќе победиме!,“ нашиша Димовски.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново