Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bolnica veles fin

29.06.2020

Почината е жена на 68 годишна возраст која не живеела во Велес туку во населено место и се лекувала на Инфективна клиника во Скопје. Таа е 12 жртва на коронавирусот во општината додека еден од починатите живееше во Чашка.

Во изминатите 24 часа четворица велешани се новозаболени додека еден е излекуван од Ковид 19, кога во државата регистрирани се вкупно 132 новозаразени .

Со последните регистрирани заболени вкупната бројка во Велес изнесува 182 граѓани.

Има и 33 лица кои се водат како активни додека оздравени се 132 граѓани. Во домашни услови се лекуваат 24 велешани. Двајца сограѓани се лекуваат во приватни клиники во Скопје.

-Денеска на Инфективното одделение во Општа болница Велес се лекуваат 15 пациенти и од нив 4 се на кислородна поддршка. За еден пациент се чекаат резултати од земен брис, рече портпаролката д-р Весна Николовска Неделкова.

Од новозаразените во изминатото денонокие еден е веќе примен на Инфективното одделение со потврден тест на коронавирус додека останатите тројца се од вчерашниот кластер на позитивното тричлено семејство./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново