Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Veles panoramaodavion fin

30.06.2020

Дете на 12 годишна возраст кое било на гости во Србија и маж на 29 годишна возраст кој имал контакти со веќе заразени лица се новозаболените велешани од коронавирус во изминатите 24 часа. Тие сами побарале да бидат тестирани, поточно детето го донеле родителите поради претстој надвор од државата додека мажот затоа што имал контакти со заболените лица од еден кластер во претходните денови.

Од почетокот на епидемијата до денеска 184 граѓани во Велес се заразени со Ковид 19.

-И детето и мажот се без симтоми на вирусот но нивните тестови се позитивни. Засега се излолирани, во домашни услови. Нив секојднево ќе ги контролираат преку телефон матичните лекари. Денеска во Велес, брис за тест од Ковид 19 е земен од вкупно 16 граѓани. Контролни тестови направија тројца од нив, рече д-р Билјана Трајкова, епидемиолог во Центар за јавно здравје Велес .

На Инфективното одделение во велешка болница, денеска, се лекуваат 15 пациенти со коронавирус. Во изминатите 24 часа еден е изпишан како оздравен но е примен еден нов заболен пациент.

-Четворица од пациентите се на кислородна поддршка, тоа значи со покомплицирана клиничка слика додека останатите 11 пациенти засега се во стабилна здравствена состојба. Само за еден пациент се чекаат резултати од земен брис, иако тој има симптоми на Ковид 19, додека 14 пациенти се со потврдени резултати на инфективното заболување, рече портпаролката на велешка болница д-р Весна Николовска Неделкова./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново