Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Infektivnooddelenie fin

30.07.2020

Од вкупно 13 пациенти, 11 се од Свети Николе, еден е од Кавадарци и еден од село Јаболчиште. Од нив двајца се на кислородна поддршка. Здравствената состојба на пациентите е стабилна.

-Тројца од пациентите се на возраст помеѓу 30 и 40 години, еден спаѓа во возрасната група од 40 до 50 години, двајца се на возраст помеѓу 50 и 60 години, тројца имаат помеѓу 60 и 70 години додека четворица се на возраст од 60 до 70 години, рече портпаролката д-р Весна Николовска Неделкова.

Вчера од одделението биле испишани шест пациенти и денеска уште еден со по два негативни тестови на Ковид 19.

Според Министерството за здравство, во последните 24 часа, тројца велешани се новозаразени и еден е оздравен. Во вардарски регион новозаболени има и двајца граѓани на Кавадарци како и еден на Свети Николе.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира еден оздравен велешанец како и двајца од Свети Николе./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново