Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

velespanoramiodvisoko fin

31.07.2020

На инфективното одделение во Општа болница Велес од Ковид 19 се лекуваат вкупно 16 пациенти. Четиринаесет се потврдени со направен тест додека двајца пациенти се сомнителни. Помеѓу лежечките пациенти има само еден од Општина Велес.

-Само двајца од вкупно 16 пациенти се на кислородна поддршка. Здравствената состојба на сите пациенти засега е стабилна, рече портпаролката д-р Весна Николовска Неделкова.

Според информации на Министерството за здравство во последните 24 часа регистрирани се четири нови случаи на заболени велешани и исто толку, четворица, оздравени.

Во вардарски регион новозаболени се водат и пет граѓани на Кавадарци како и еден жител на Свети Николе.

Денеска, кога Институтот за јавно здравје регистрира најголем број на оздравени пациенти од почетокот на епидемијата во државата, вкупно 534, освен четворицата велешани во регионот има и петмина жители на Свети Николе./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново