Глоба во висина од двеста евра треба да платат околу четиристотини граѓани на Велес кои минатата година издале локал или стан под закуп. Паричната казна треба да ја платат затоа што годинава не поднеле аконтативна даночна пријава кога во УЈП ги доставиле годишните даночни пријави. Со решението за парична казна на кое нема печат од институцијата туку само попис од службеник, педесетина од нив денеска тропаа од врата на врата во Управата  за да им објасни некој зошто да се изложуваат на дополнителен трошок кога уредно го плаќале персоналниот данок за киријата. Тие тврдат дека воопшто не биле информирани од службениците дека имаат таква обврска.

Како што преку ноќ ги исекоа и оставија делови што наликуваа на шила така деновиве целосно се отстранети последните остатоци од железните шипки со кои се оградуваше просторот околу зградата на улица „Никола Оровчанец“ во Велес. Улицата се прошири и сега е потребно само уште да се воведе ред со паркирањето на автомобилите, велат граѓаните кои живеат таму. Засега сеуште не се почитуваат знаците за забрането паркирање на овој дел од улицата. Во работниот дел од денот повторно има гужва и редици со паркирани автомобили. Но, ослободена е делумно поголема површина од улицата по која единствено може да се влезе со автомобил, џип или камион во населбата Дворови што е дел од централното градско јадро.

Се буди јавноста, се зголемува свеста кај граѓаните, излегуваат на улица и јасно и гласно го искажуваат својот став за моменталната спстојба во која се наоѓа државата. Но паралелно со тоа се зголемува и притисокот, заканите и заплашувањата на оние од кого народот бара одговорност и отчетност, беше речено на денешната работилница, „Слобода на изразување и демократија наспроти автократија“, организирана од НВО Инфоцентарот и Хелсиншки комитет.

Бркотница како од филмско сценарио се случувала вчера попладне на автопатот Градско-Скопје кај Штипска клучка. Полициски службеници се обиделе да запрат два автомобила „мерцедес“ и „ауди“, но возачите не ја испочитувале наредбата па со голема брзина се упатиле кон Велес. При обидот да избегаат едниот автомобил се придвижоил кон полицајците и на еден од нив му ја прегазил ногата.

Исправна за пиење била  само водата од градскиот водовот, така покажуваат анализите на Центарот за јавно здравје во Велес, направени во 2015 година.  Здрава за пиење била  и водата во селата кои се приклучени на градскиот водовод. Лекарите предупредувале за природните чешми во градот и околината. Од направените анализи на 70 примероци е констатирано било дека  сите се бактериолошки и хемиски неисправни. Кај некои од нив забележана била висока концентрација на нитрати и матност над максимално дозволените граници.

Две потешко повредени лица во сообраќајката што денеска напладне се случи на локалниот пат од Велес кон езеро „Младост“ се испратени во Ургентниот центар во Скопје. Прво од велешката болница беше транспортиран пациент со потешки повреди на вратен `рбет а потоа, вториот кај кого лекарите констатирале потешки повреди на граден кош.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.