Стотици верници ноќва беа присутни во дворот и во Соборната црква „Свети Великомаченик Пантелејмон“ во Велес и присуствуваа на одбележувањето големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден.

Со богослужбата, во велелепното здание на црквата, чиноначалствуваше митрополитот Повардарски, Господин Агатангел.

Внатре и надвор во дворот имаше голем број на деца, родители и претежно млади граѓани.

Велешката опозиција обвини за непотизам во посебното основно училиште „Маца Овчарова“. Од СДСМ изјавија дека актуелната директорка на училиштето Татјана Попова, која функцијата ја презела пред неколку месеци, во училиштето го вработила својот син.

Нов апарат за анестезија е ставен во функција во велешката болница. Со него веќе се направени над 20 операции. Болницата набави и апарат за гастроскопија кој ќе биде ставен во функција и во „мој термин“ веднаш по празниците. Со новиот апарат би требало да се прават двојно повеќе дијагностички процедури. Досега само два дена во неделата се правеа овие процедури, отсега тоа ќе може да се прави секој ден. Во посета на велешката болница денеска дојде министерот за здравство Никола Тодоров, лично да с е увери како функционираат новите медицински апарати.

Советничката група на Сојузот за иднината се приклучува кон мирните и демократски протести на граѓанските организации и целосно ги поддржувт граѓаните кои бараат сите оние кои се огрешиле пред Законот и Уставот  да одговараат пред лицето на правдата. Со овој став советничката група на СДСМ и коалиционите партнери настапиле на последната седница на советот на општина Велес. Опозициските советници се пожалија дека наместо да ги поддржат  бидејќи и тие се залагале за истото, колегите советници од ДПМНЕ останале неми.

Наместо пластични кеси, граѓаните да употребуваат платнени торби. Еколошто друштво „Вила Зора “ ја подига свеста кај велешани за штетноста на најлонските кеси и нивно исфрлање од секојдневна употреба. Активистите на еколошкото друштво денеска ги анкетираа случајните минувачи во центарот на градот за тоа колку при нивното купување користат пластични кеси. Истовремено им делеа и платнени торби. Тие им посочија дека пластичните кеси се штетни по животната средина и здравјето затоа што се се разградуваат дури и по повеќе од илјада години, па се лесна мета за развивање на вируси и бактерии. На тој начин, преку ставање на храната во нив , граѓаните ги внесуваат во организмот.

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва се собраа кај фонтаната спроти Авона. Нивната протестна поворка тргна по стандардната маршута на движење по главната градска улица „Благој Ѓорев“ се до плоштад „Сармаале“. Во неа беа стотици незадоволни граѓани, од како што велеа, последните политички случувања во Македонија. Сите тие гласно ги извикуваа паролите „Нема правда, нема мир“, „Уаа апаши“ , „Оставка“, „Готово е Никола“, „Поддршка за СЈО“ и други.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.