Обид за криумчарење  на мигранти спречила неготинската полиција во неделата. На наплатната станица „Градско“, полицијата го запрела товарното моторно возило марка „Форд Транзит“ со скопски регистарски таблички што го управувал дваесет годишниот Т.А. од Велес.

За Велес народниот пеjач испеал повеќе песни. Во нив ги опеал богатата историја и култура, со кои овој каменест но слободарски град се гордее. Во народните песни се пее  и за  љубовта кон саканата мома , за свршувачката  на Сребез Донка, за љубовта кон Белото Маре на Цинциови,  за  којничките дуќани. Една од најубавите велешки песни е  „Во Влашкото маало жолти куќи високи“, посветена на убавата мома на семејството Илкови  и на ергенот Стојан , кои живееле во близина на „Четкушева чешма“ или познато како „Влашко маало“. Народниот пејач во песната  вели:

Новинари, преставници на граѓански здруженија и портпароли на локални и државни институции, во Велес денеска, пред членовите на  Советот за етика во медиумите ги соопштија своите забелешки за работата на новинарите и медиумите. На дебатата се слушнаа ставови и мислења за прекумерната употреба на скопскиот жаргон наместо литературниот македонски јазик од страна на новинарите во националните телевизии, недоволното користење на надредни знаци во правописот во печатените и интернет медиуми,  селективниот пристап при објавувањето на одредени информации, претераното политизирање на вестите наместо подготвување на информации поврзани со проблемите на граѓаните и недостигот на образовна и програма за млади како на јавниот сервис така и на програмата на националните и локалните телевизии. Портпароли  на јавни институции побараа од Советот за етика во медиумите информации за искористување на можноста од објавување на демант како сретство со кое до јавноста би се пренела точна во случаи кога новинарите не овозможиле пренесување на целосна информација.

Педесет и три годишен штипјанец што живее и работи во Неготино, заработи кривична пријава оти незаконски изработувал и тргувал со оружје. На почетокот на месецов полицијата по претходно добиени сознанија и по наредба на надлежниот суд извршила претрес во неговиот дом и помошните простории.

Советот за етика во медиумите на Македонија  денеска во Велес ќе одржи дебата на тема “Медиумите, изборите и улогата на саморегулацијата“.

Претставниците на Советот за етика во медиумите кои ќе присуствуваат на дебатата со новинарите, портпаролите на јавните локални институции и на граѓанските здруженија ќе зборуваат за значењето и перспективите на саморегулацијата, како и за досегашните искуства на Советот за етика и  соработката со слични тела во меѓународни рамки.

Педесет и тројца граѓани починале во изминатите дваесет и седум дена од  месец јануари, годинава во Велес.  Кај најголем дел од нив причина за смртта се кардиоваскуларните заболувања. Смртните последици настанале како резултат на срцеви удари и мозочни изливи.  Стресот  на кој што граѓаните секојдневно се изложени  како и честите промени на временските прилики доведуваат до фатални последици по животот на граѓаните.  Најголем број од починатите се млади луѓе на возраст од педесеттина години.  Лекарите од  Итна помош ја потврдуваат информацијата велејки дека променливото време најмногу влијае на влошената здравствена состојба на граѓаните особено на хроничните болни.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.