Крајбрежјето на велешкото езеро Младост се уредува, но се уште најголем проблем останува плажата и пристапот во водата. Со зачестените врнежи минатата година нивото на водата драстично се зголеми и ги покри импровизираните плажи, па сега во неа се наоѓаат остатоци од дрва, трска и други предмети и не е безбедно за капење.

Вкупно двеста педесет и два метри кубни отпад се отстранети од дивите депонии во Велес и околните населени места. Екипи на јавното комунално претпријатие „Дервен“ деновиве со механизација и подесни алати ги чистеа од отпад дивите депонии кај брегот на Вардар спротиви улицата Коле Цветков, брегот на реката Тополка, поточно на излезот од Велес од јужната страна. Исчистен од смет е и брегот на битолската пруга во градското подрачје и патот за населбата Дорутовец.

Комеморација и молитва денеска беше одржана на градските гробишта во Раштани, близу Велес, за четиринаесетмината бегалци од Авганистан и од Сомалија кои лани, на 24 април, ги загубија животите во несреќата кај станицата Рајко, на железничката пруга Скопје - Гевгелија. Ним, граѓанска и верска почит дојдоа да им оддадат преставникот на УНХЦР во Македонија, Мохамет Ариф, претставници на граѓанската организација „Легис“ од Скопје и на Исламската верска заедница од Велес. Покрај заедничката гробница пред присутните верскиот обред, молитва, го одржа оџата Сејфедин Селимовски додека високиот преставник на УНХЦР потсети на голготата и страдањата на стотиците илјади граѓани од Блискиот Исток кои бегаат од војни во родните држави.

На левата страна на Велес, до велешкото маало „Варналиите“, се наоѓа „Џајково маало“. Во стар Велес во него живееле богати адвокати, кафанџии, бавчаванџии, трговци, поети и револуционери кои со своите дела оставија длабоки траги во историјата на својот град и на државата. Тоа се нашите сограѓани како првоборците Ганчо Хаџи Панзов и Бане Ронката, војводата Докурчев и уште неколкумина други значајни жители на „Џајково маало“. Кога велешани зборуваат за ова маало тогаш ви кажуваат информации поврзани за своите сограѓани што воглавно живееле на сегашната долга улица „Вера Циривири“.

И вечерва, по шести пат, „Протестирам“ одржа протестот во Велес против одлуката за аболиција на политичари од страна на претседателот Ѓорге Иванов и против одржување на избори на 5јуни. Граѓаните поддржувачи на Протестирам се собраа кај фонтаната спроти Авона. Протестната поворка започна да се движи по главната улица „Благој Ѓорев“ кон центарот на градот, поминувајќи покрај велешката Гимназија и кафетериите, новата театарска зграда и стигна на плоштад Сармаале. Додека го вееја знамето на Македонија демонстрантите ги извикуваа паролите „Нема правда, нема мир“, „Мафија на робија“, „Апаши, вратете ги парите“ итн. На протестната поворка по пат и се приклучуваа граѓани кои знаат дека секоја вечер имаат можност да го искажат сопственото незадоволство од актуелната политичка и економска состојба во државата.

Граѓаните приврзаници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија вечерва во Велес одржаа уште еден протест. Говорникот на протестот Александар Кукулев рече дека неколку години се измислуваат приказни, се штанцаат извештаи и се крева паника и хаос помеѓу луѓето. Неколку години се измислувале аргументи кои подоцна и се сревирале на меѓународната заедница. Се плаќале странски агенции да организираат протести на кои се случувале насилни судири со полицијата и институците.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново