veles fin

27.06.2020

Нема новозаболени велешани од Ковид 19 во изминатите 24 часа кога во државата се направени 1086 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи. Во вардарски регион единствено е евидентиран еден нов случај на заразен во Неготино. Во истиот временски период нема и оздравени граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Orizarisoobrakajka fin

27.06.2020

Ударот од возот се случил во задниот дел на автомобилот, кој според фотографијата, најверојатно е марка пасат на железничкиот премин кај поранешната фабрика Свилара. Автомобилот сообраќал од Горно Оризари кон Велес и во него бил само возачот.

Veles panorami

26.06.2020

Двајца новозаболени граѓани на Велес во изминатите 24 часа регистрира Министерството за здравство додека во регионот има нозаболени тројца во Кавадарци и четворица во Свети Николе. Во изминатото денонокие се направени 1074 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во државата.

Igor Janushev fin1

25.06.2020

Игор Јанушев, носител на листата со пратеници во Изборна единица број 3 на Коалиција „Обнова на Македонија“ предводена од опозициската партија ВМРО ДПМНЕ денеска од Велес ја започна кампањата. Тој пред новинарите ја претстави програмата со која оваа коалиција на претстојните вонредни парламентарни избори ќе ја бара поддршката на граѓаните.

infektivnooddelenie fin

25.06.2020
Во последните 24 часа нема новорегистрирани заболени од Ковид 19 во Велес. Во вардарски регион единствено се регистрирани три нови случаи со коронавирус во Свети Николе.

DrKocikpromocijana programa fin

24.06.2020 
Нова македонска економија, компатибилна со европските, што гарантира напредок е првиот столб на Програмата на коалицијата „Можеме“. Програмата ја сочинуваат уште пет значајни столбови кои им нудат на граѓаните развој на македонското здравство со подеднакво добри услови како за пациентите така и за здравствените работници, вклучување на социјалата во развојот на македонската економија, воспоставување на ред, правда и дисциплина, влез во Европската Унија откако државата влезе во НАТО и борбата за здрава и чиста животна средина.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново