Без греење го започнале второто полугодие од учебната година учениците во основните училишта Васил Главинов и Блаже Конески како и учениците сместени во ученичкиот дом Лазар Лазаров во Велес, соопштија денеска од СДСМ. Според опозицијата, учениците од најголемото основно училиште во градов вчера биле принудени да ја следат наставата со јакни и шалови, слична била состојбата и во Блаже Коневски, и таму учениците се смрзнувале. Од СДСМ велат дека на наставниците не им било дозволено да ги вклучат дополнителните грејни тела.

Едно лице го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа, синоќа на автопатот Скопје-Велес, на два километри од наплатната станица Сопот кај местото викано Клисура. Возачот со автомобилот марка „фиат линеа“ со скопски регистарски таблички, движејжи се по коловозот, од засега непознати причини излетал од патот од десната страна и слетал во провалија.

Голема пукнатина, долга десеттина метри, има на брегот на велешко езеро. Таа се наоѓа веднаш до патот на почетокот на езерскиот брег на стотина метри штом се помине подвозникот кај селото Отовица. Тоа е локација на која многу често застануваат посетителите за да се фотографираат покрај езерото. Токму таму има доволно простор и за паркирање на автомобил.  Станува збор за пукнатина која ја разделува земјата и е длабока десеттина сантиметри. Граѓани велат дека распуканата земја е опасна и може да го свлече брегот во водата на езерото а не постои никаква заштита или знак за предупредување на посетителите.

„ВМРО ДПМНЕ е партија која иднината ја темели на младите токму затоа акцентот го става на нивните потреби. Во таа насока се и петте нови проекти што вчера ги најави претседателот на партијата Никола Груевски. Тие директно ќе се однесуваат и на младите од Велес. Спомнати се проектот бесплатен железнички викенд за млади до 27 години секоја прва и трета година, мерката бесплатна обука за основни компјутерски вештини за млади до 29 години, изградбата на фитнес зони во 18 градови меѓу кои и во Велес, како и изградба на перални и сушални во сите државни студентски домови.

Дипломецот на Воената акаденија, велешанецот Борис Алчев е нов директор на фабриката за шински возила „Колска“ . Алчев бил именуван на седницата на Владата одржана лани, на 22 декември. Тој денеска беше на новото работно место и соопшти дека за изборот понудил три решенија за излез на фабриката од тешката состојба. Не ги откри целосно плановите како тоа ќе го стори туку соопшти дека ќе оствари средба со министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски на која ќе ја дефинираат опцијата за подолгорочно решение за работа на фабриката.

Жителите на руралните средини во велешкиот, кумановскиот и скопскиот регион, за разлика од оние во урбаните не секогаш имаат здрава и чиста вода за пиење. Тоа е резултат на нередовната дезинфекција на селските и локалните водоводи. Исто така тие немаат еднаков пристап и до канализационите мрежи затоа што се уште таму постојат септички јами. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето на терен, што го спроведоа центрите и Институтот за јавно здравје во соработка со Економска комисија на Обединетите нации за Европа.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.