Педесет и тројца граѓани починале во изминатите дваесет и седум дена од  месец јануари, годинава во Велес.  Кај најголем дел од нив причина за смртта се кардиоваскуларните заболувања. Смртните последици настанале како резултат на срцеви удари и мозочни изливи.  Стресот  на кој што граѓаните секојдневно се изложени  како и честите промени на временските прилики доведуваат до фатални последици по животот на граѓаните.  Најголем број од починатите се млади луѓе на возраст од педесеттина години.  Лекарите од  Итна помош ја потврдуваат информацијата велејки дека променливото време најмногу влијае на влошената здравствена состојба на граѓаните особено на хроничните болни.

Трговскиот ден на Македонската берза за хартии од вредност денеска беше отворен со блок трансакција со акциите на „Жито Вардар“ АД Велес.

Личностите спомнати како фантом гласачи од страна на СДСМ, си ја задржале истата адреса и во избирачкиот список ги имало само еднаш, реагираат ВМРО ДПМНЕ. Тие немале никаква поврзаност со пратеникот Коџабашиев, се вели во писмената реакција на партијата.

Фантомските гласачи со место на живеење на адреса иста како и на пратеникот Коџабашиев, тема и на денешната прес конференција на велешките социјалдемократи. Тие го повикуваат пратеникот да објасни зошто во неговиот имотен лист не се пријавени дополнителни финансиски средства од станарина ако овие шестмина гласачи, со презиме Станојкови“ биле потстанари во неговата куќа, што се наоѓа на улица „Мирка Гинова“ бр.16.

По пауза од една година, подрачната единица на Фондот за здравтсво во Велес ги доби неиспорачаните електронски здравствени картички. Распределбата на 2400 нови здравствени легитимации започна веднаш. Со цел да се избегнат гужвите на шалтерите, Фондот за здравство ги издава во соработка со матичните лекари.

Личностите спомнати како фантом гласачи од страна на СДСМ, живееле под кирија во куќата на пратеникот Коџабашиев, стои во писмената реакција на ОК на ВМРО ДПМНЕ. Според нивните информации овие луѓе се уште биле евидентирани како жители на оваа локација и немале друга адреса на која што се регистрирани. Токму затоа, тие не гласале на друго избирачко место туку на претходно определеното.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново