Пустош во студентските домови Стив наумов и Пелагонија во кои шетаат само стаорци и глувци, младинска невработеност од над 52 проценти, стресно екстерно тестирање, масовно иселување на младите. Ова зад себе го остави Владата на ВМРО ДПМНЕ, реагираa денеска од локалниот клуб на СДММ во Велес.

Празник за очи и душа беше денешната глетка во Младинскиот парк во Велес. Супермени, Бетмени, принцези, пеперутки, Спајдермени и уште десетици омилени ликови од детските бајки и серии пресликани во маските на најмладите велешанчиња кои денеска го преплавија паркот. Поводот беше 1 април, денот на шегата. Детскиот џагор, играта и песната оддекнуваше на сите страни. Шаренилото од боите на маските на децата одблеснуваше од сончевите зраци.

Производителите на ориз од велешко се незадоволни од откупната цена на родот од минатогодишната реколта. Килограм оризова арпа компаниите им го откупија по цена од само 16 денари , која за разлика од предходната година е помала за 9 денари.

Ниту по седум месеци, откако излезе од затвор, велешанката Моника не може да живее со своите три деца. Во намерата не ја спречува вратеното право на старателство, за кое оваа жена вели дека го добила веднаш со помош на службеници од Центарот за социјални работи, туку неможноста да изнајми стан или простории во куќа. Моника тврди дека за тоа нема пари. Во исто време вели дека е разочарана од тоа што по три месеци сеуште не и одговора владината комисија за решавање на стамбени прашања до каде напишала писмено барање за добивање на државен стан и приложила документи.

Присуството на бактеријата „ешерихија коли“ во водата за пиење од природните чешми во Велес и околината како и во селските водоводи во населените места значи дека граѓаните не смеат да ја пијат без да ја превријат. Последните анализи на центарот за јавно здравје покажаа присуство на на бактеријата во природните чешми кај Чука, Пузево трло, Штипска пруга и во природниот извор на улицата „Тодор Јанев“ во градот.

Поради присуство на бактеријата „ешерихија коли“ Агенцијата за храна и ветеринарство ја забрани за пиење водата од природни чешми во Велес и во околните населени места. Граѓаните не смеат да ја пијат водата од природните чешми кај Чука, Пузево трло, Штипска пруга и на улицата „Тодор Јанев“. Исто така забрана за пиење е издадена и за природни чешми во селата Караслари, Горно Оризари, Црквино, Иванковци, Кумарино, Мамутчево, Отовицаи и Чолошово. Во дел од овие населени места загадена е и водата во селските водоводи од кои се снабдуваат и тамошните училишта. Станува збор за водоводите од кои пијат учениците во селата Сујаклари, Иванковци, Мамутчево и Отовица.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново