Бркотница како од филмско сценарио се случувала вчера попладне на автопатот Градско-Скопје кај Штипска клучка. Полициски службеници се обиделе да запрат два автомобила „мерцедес“ и „ауди“, но возачите не ја испочитувале наредбата па со голема брзина се упатиле кон Велес. При обидот да избегаат едниот автомобил се придвижоил кон полицајците и на еден од нив му ја прегазил ногата.

Исправна за пиење била  само водата од градскиот водовот, така покажуваат анализите на Центарот за јавно здравје во Велес, направени во 2015 година.  Здрава за пиење била  и водата во селата кои се приклучени на градскиот водовод. Лекарите предупредувале за природните чешми во градот и околината. Од направените анализи на 70 примероци е констатирано било дека  сите се бактериолошки и хемиски неисправни. Кај некои од нив забележана била висока концентрација на нитрати и матност над максимално дозволените граници.

Две потешко повредени лица во сообраќајката што денеска напладне се случи на локалниот пат од Велес кон езеро „Младост“ се испратени во Ургентниот центар во Скопје. Прво од велешката болница беше транспортиран пациент со потешки повреди на вратен `рбет а потоа, вториот кај кого лекарите констатирале потешки повреди на граден кош.

Железничката линија Велес- Гевгелија го дели велешкото маало „Дворови“ на два дела. Тоа е дел од старото јадро на центарот на градот. Еден дел од маалото гравитира кон плоштадот „Сармаале“ во строгиот центар, а другиот дел кон железен мост. Во овој текст пишувам за старите семејства кои живееле и дел од нив сеуште живеат во куќите од десната страна на пругата, поточно од нов мост, денешен „Гемиџии“, па се до железничката рампа кон железниот мост. Овој дел од градот своето име го добил поради големите дворови кои биле составен дел на куќите на богатите бегови и агите кои таму живееле во турско. Од нив староседелците на „Дворови“ ги купиле своите домови, потоа дел од нив ги продале широките дворови во кои се изградиле нови куќи и така се создавала населбата. Карактеристично за овој дел на „Дворови“ е тоа што на едната страна поголем број од куќите излегувале на главната улица, веднаш до дуќаните на занаетчиите додека на другата страна нивните прозорци гледале кон железничката линија.

Едно лице има сериозни повреди и веднаш ќе биде транспортирано од велешката болница во Ургентниот центар во Скопје додека уште над осуммина во моментов се интервенира на хирушкото одделение во болницата во Велес. Сите тие се повредени во сообраќајната несреќа што пред два часа се случи на локалниот пат од Велес кон езеро „Младост“.

Во извршените петнаесет редовни и уште толку вонредни контроли на инспекторите за храна од Агенцијата за храна и ветеринарство во Велес , овој месец,не е откриена расипана храна во сендвичарите, пицериите, слаткарниците и угостителските објекти. Граѓаните можат да здивнат иако лекарите поточно инспекторите за храна советуваат на пеколна жештина да се избегнува конзумирање на скара, сувомесни производи, сладоледи, поточно храна што е лесно расиплива и може да биде причинител на цревни вирози.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново