Катче за одмор и релаксација добија лицата со попречености во Велес. Лулашка приспособена за оваа категорија на граѓани и летниковец се поставени во Младинскиот парк во близина на објектот на културно уметничкото друштво Ќерамичар. Овој мини парк е дел од проектот за обезбедување на грижа за ранливи групи што Центарој за развој на Вардарски плански регион го спроведуваше изминатата година.

Обид за криумчарење  на мигранти спречила неготинската полиција во неделата. На наплатната станица „Градско“, полицијата го запрела товарното моторно возило марка „Форд Транзит“ со скопски регистарски таблички што го управувал дваесет годишниот Т.А. од Велес.

За Велес народниот пеjач испеал повеќе песни. Во нив ги опеал богатата историја и култура, со кои овој каменест но слободарски град се гордее. Во народните песни се пее  и за  љубовта кон саканата мома , за свршувачката  на Сребез Донка, за љубовта кон Белото Маре на Цинциови,  за  којничките дуќани. Една од најубавите велешки песни е  „Во Влашкото маало жолти куќи високи“, посветена на убавата мома на семејството Илкови  и на ергенот Стојан , кои живееле во близина на „Четкушева чешма“ или познато како „Влашко маало“. Народниот пејач во песната  вели:

Новинари, преставници на граѓански здруженија и портпароли на локални и државни институции, во Велес денеска, пред членовите на  Советот за етика во медиумите ги соопштија своите забелешки за работата на новинарите и медиумите. На дебатата се слушнаа ставови и мислења за прекумерната употреба на скопскиот жаргон наместо литературниот македонски јазик од страна на новинарите во националните телевизии, недоволното користење на надредни знаци во правописот во печатените и интернет медиуми,  селективниот пристап при објавувањето на одредени информации, претераното политизирање на вестите наместо подготвување на информации поврзани со проблемите на граѓаните и недостигот на образовна и програма за млади како на јавниот сервис така и на програмата на националните и локалните телевизии. Портпароли  на јавни институции побараа од Советот за етика во медиумите информации за искористување на можноста од објавување на демант како сретство со кое до јавноста би се пренела точна во случаи кога новинарите не овозможиле пренесување на целосна информација.

Педесет и три годишен штипјанец што живее и работи во Неготино, заработи кривична пријава оти незаконски изработувал и тргувал со оружје. На почетокот на месецов полицијата по претходно добиени сознанија и по наредба на надлежниот суд извршила претрес во неговиот дом и помошните простории.

Советот за етика во медиумите на Македонија  денеска во Велес ќе одржи дебата на тема “Медиумите, изборите и улогата на саморегулацијата“.

Претставниците на Советот за етика во медиумите кои ќе присуствуваат на дебатата со новинарите, портпаролите на јавните локални институции и на граѓанските здруженија ќе зборуваат за значењето и перспективите на саморегулацијата, како и за досегашните искуства на Советот за етика и  соработката со слични тела во меѓународни рамки.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново