Триесетина дрвокрадци вчеравечер ги сардисаа и пустошеа планините Мукос од велешка страна и Бабуна. Со рачни моторни пили ги сечеле дабовите дрва од шумите во атарот на селата Степанци, Смиловци и Поменово. Исекле вкупно единаесет метри огревно дрво наменето за продажба на црниот пазар во Прилеп.

Кај триесет и пет годишниот велешанец М.Т полицијата пронашла дрога и против него поднесе кривична пријава за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори.

Ќе се тргаат времените објекти лоцирани на автобуската станица во Велес. Сопственикот на автобуската, фирмата „ ГО-МА“ со седиште во Скопје, веќе го објави повикот во дневен весник, а денеска обезбедувањето на автобуската почнаа да го лепи повикот на киосците, трафиките и другите објекти од времен карактер.

Триесет и девет крвни единици се собраа денеска на првата од четирите пролетни крводарителски акции што ги организира Општинската организација на Црвен крст во Велес, во средните училишта во градот. Триесет и девет ученици од средното стручно училиште „Коле Неделковски“ ја подадоа својата рака и подарија крв. Дваесет и шестмина од нив за прв пат даруваа крв додека останатите дарувале на минатогодишната есенска крводарителска акција. Дури дванаесет од вкупниот број дарители се од женски пол или 27 проценти што според организаторите е импресивна бројка.

Велешанката Даниела Васиљковска вчера го доби најубавиот осмомартовски подарок. Таа на свет донесе здраво машко бебе тешко три килограми и сто грама и долго педесет и еден сантиметар. Синот на Васиљковска се роди вчера во велешката болница на меѓународниот ден на жената.

Младите на ВМРО ДПМНЕ на симболичен начин им го честитаa денешниот празник на жените во Велес, 8 март. На жените и девојките кои поминуваа на горниот дел од градот им поделија по еден каранфил и им посакаа убав и пријатен ден.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново