Изминува и вториот месец од годинава а со поранешниот хотел Интернационал се уште ништо не се случува. Точно пред една година градоначалникот Славчо Чадиев на прес конференција најави дека за 80 дена сопственикот ќе започне со реконструкција на првиот дел од објектот, период за кој општината ќе го заврши генералниот урбанистички план за централното градско подрачје. Тогаш тој потврди дека спорот меѓу општината и сопственикот на објектот е надминат и нема никакви пречки да почне реконструкцијата на хотелот.

Сигурно помисливте дека ќе пишуваме и зборуваме за некоја нова остварена љубов и да, во право сте, но овој пат ќе пишуваме за љубовта кон бизнисот, за страста која ве води да ги остварите своите бизнис амбиции и да дадете нешто ново во општеството. Нешто како Rekovinst. А токму Rekovinst е македонска љубов на шведски начин. Популарната апликација која ги освои скандинавските земји, од неодамна го најави и стартот на својата работа во Македонија, а токму Велес беше одбран како седиште за новата инвестиција.

Зголемен е водостојот на езерото „Младост“. Водата повторно се прелева преку браната. Дождови ја зголемија количината на вода во вештачката акумулација. Нивото на водата е покачено и на северната страна на езерото. Таму се чини дека висината на водостојот е зголемена за близу еден метар. Тоа најдобро се гледа на самиот езерски брег, кај куќичката под мотелот „На велешко“. Објектот е целосно поплавен од водата како и првиот дел од бетонската тераса што ресторанот ја користи во летниот период. Количини од езерската вода се прелеваат и во паркот, под мотелот, иако таму има изграден ѕид што го одделува езерото од парковската површина.

Само две години е домаќинка и собра храброст своите кулинарски способности да ги прикаже на годинешната манифестација „Вешта жена“. Рамо до рамо со поискусните домаќинки, дваесет и петгодишната Марија Перковска  за натпреварот подготви полнет пилешки ролат за главно јадење и чоколадна торта за десерт.

Почина шеесет и пет годишниот велешанец  кој пред десет дена беше пронајден во бесознание и облеан во крв на земјениот пат од левата страна на реката Вардар на јужниот излез од градот.  Тој починал во Ургентниот  центар во Скопје каде бил пренесен  со неколку убодни рани во стомакот и повреди на главата и телото.

Не стигнале сметките за радиодифузна такса, реагираат граѓаните на Велес. Тие велат дека веќе трет месец немаат добиено налози за да можат да си ја исполнат својата обврска и да ја подмират со Закон предвидената такса. Револтирани се и зачудени од ваквиот однос бидејќи, како што велат, еден ден, кога ќе ги добијат уплатниците, наеднаш ќе мораат да ги уплатат парите за сите месеци. Така велат дека тоа за нив ќе биде голем товар.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново