Новиот директор на велешка Колска штом ја превзеде функцијата работниците веднаш ги испрати на дводневен принуден одмор. Ова денеска го соопштија социјалдемократите на прес конференција на која исто така информираа дека вработените се во неизвесност и стрепат за своето работно место но и за исплатата на заостанатите плати.

Катче за одмор и релаксација добија лицата со попречености во Велес. Лулашка приспособена за оваа категорија на граѓани и летниковец се поставени во Младинскиот парк во близина на објектот на културно уметничкото друштво Ќерамичар. Овој мини парк е дел од проектот за обезбедување на грижа за ранливи групи што Центарој за развој на Вардарски плански регион го спроведуваше изминатата година.

Обид за криумчарење  на мигранти спречила неготинската полиција во неделата. На наплатната станица „Градско“, полицијата го запрела товарното моторно возило марка „Форд Транзит“ со скопски регистарски таблички што го управувал дваесет годишниот Т.А. од Велес.

За Велес народниот пеjач испеал повеќе песни. Во нив ги опеал богатата историја и култура, со кои овој каменест но слободарски град се гордее. Во народните песни се пее  и за  љубовта кон саканата мома , за свршувачката  на Сребез Донка, за љубовта кон Белото Маре на Цинциови,  за  којничките дуќани. Една од најубавите велешки песни е  „Во Влашкото маало жолти куќи високи“, посветена на убавата мома на семејството Илкови  и на ергенот Стојан , кои живееле во близина на „Четкушева чешма“ или познато како „Влашко маало“. Народниот пејач во песната  вели:

Новинари, преставници на граѓански здруженија и портпароли на локални и државни институции, во Велес денеска, пред членовите на  Советот за етика во медиумите ги соопштија своите забелешки за работата на новинарите и медиумите. На дебатата се слушнаа ставови и мислења за прекумерната употреба на скопскиот жаргон наместо литературниот македонски јазик од страна на новинарите во националните телевизии, недоволното користење на надредни знаци во правописот во печатените и интернет медиуми,  селективниот пристап при објавувањето на одредени информации, претераното политизирање на вестите наместо подготвување на информации поврзани со проблемите на граѓаните и недостигот на образовна и програма за млади како на јавниот сервис така и на програмата на националните и локалните телевизии. Портпароли  на јавни институции побараа од Советот за етика во медиумите информации за искористување на можноста од објавување на демант како сретство со кое до јавноста би се пренела точна во случаи кога новинарите не овозможиле пренесување на целосна информација.

Педесет и три годишен штипјанец што живее и работи во Неготино, заработи кривична пријава оти незаконски изработувал и тргувал со оружје. На почетокот на месецов полицијата по претходно добиени сознанија и по наредба на надлежниот суд извршила претрес во неговиот дом и помошните простории.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново