Grob fn

Откриен и лишен од слобода е велешанецот Џ.К.(31), по кого 24 часа трагаше полицијата откако вчера претпладне се расправал, се нафрлил, го тепал, му го одзел службениот пиштол од кој испукал неколку куршуми во стомакот и еден во коленото на полицаецот Е.М (46) од Велес. Со него биле и неговите двајца браќа како и едно малолетно дете.

napad2

Четри лица, кои под сомнеж на ограбувачи на граганите, биле следени утрово од полицската екипа на гробиштата на цркавата „Св.Спас“ ги нападнале и прво со тупанци се пресметувале со полицајката и застреланиот полицаец Е.М (46) во третиот ред на новите гробни парцели надвор од дворот на црквата. Потоа сите му се нафрлиле на полицаецот, го совладале на земја, му го одзеле пиштолот и еден од нив го пукал во стомахот.

crkva fn

Претпладнево, во близна на црквата „Свет Спас“ додека извршувал службена задача застрелан е Е.М (46) од СВР Велес. Настанот се случил додека застреланиот со колешка биле во контрола по постојаните поплаки на граганите за грабежи, одземени ташни и новчаници, додека присуствувале на вечните почивалишта на своите најблиски.  

saatkula fn

Да се пишува за Велес и неговата историја од толку голема временска дистанца значи да се изнајдат релевантни, вистинити и пред се нови архивски извори и документи. Повеќето од нив се достапни од извори од турските архиви. Но, верувајте, постојат илјадници документи кои се однесуваат на Македонија, а само дел на Велес и неговата историја.

zgradakajkasarna fn

Фирмата „Пододекор“ ја купи парцелата крај касарната во Велес. За двеста осумдесет и шест денари повеќе од почетната цена на електронско јавно наддавање во Општина Велес, се продаде парцелата со вкупна површна од 3.189 м2 намената за станбена зграда, крај Касарната „ Алексо Демниевски Бауман“.

DancoM fn

Д-р Данчо Марковски роден е во Велес во 1956 година. Дипломиранот правник од 1987 до 2012 година се посветува на дипломатските мисии во Триполи – Либија, Анкара – Турција, каде што ја отвора првата македонска Амбасада во светот, Амбасадата во Стокхолм – Шведска, Управата за европски земји и Амбасадата во Пекинг.

Во 2008 година е именуван за вонреден и ополномоштен амбасадор во Република Хрватска на која должност останува до 2012 година.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново