d r

„Велес и велешани сеуште се гушат под облакот од магла и чад од кои ни дождот ниту сонцето не успеаа да го исчистат воздухот. Мерната станица и понатаму покажува фрапантни податоци, а загриженоста кај нашите сограѓани е се поголема поради стравот и грижата за сопственото и здравјето на нашите деца“, реагираше денеска ОК на ВМРО ДПМНЕ. Д-р Славица Трајкова ги прозва градоначалнкот Аце Коцевски и Претседателот на Советот на Општина Велес д-р Ненад Коциќ за не превземени конкретни мерки за намалување на зголементе концентрац на ПМ честичките во воздухот во градот.

E baza1

За да не се повторува исти корисници да добиваат хумантарна или социјална помош од различни донатори, граѓанските органзации „Хаус оф хоуп - Ленче Здравкин“ и Фондација за локален развој демократја „Фокус“, подготвуваат „Е - база на добро спакувани податоци за граѓани од социјално ранливи групи“. Двете граѓански организации преку теренско мапирање ги прочистуваат постоечките списоци, бршат стари и евидентираат нови социјално немоќни семејства во општина Велес. 

naslovnamlad fn

На површина од 66 м2 на првиот кат во зградата на Градска библиотека „Гоце Делчев“ заедно со големата сала „Бели Мугри“ Велес и дворна површина од осумстотини метри квадратни, веќе од пролет, годнава, младите велешани ќе имаат простор за реалзација на настани, активности, дружење и развивање на креатвни идеи. Во овој простор ќе функционира Младински креативен центар.

strajk2

Неколку стотини стечајци од поранешните велешки индустриски гиганти како Порцеланка, Топилница, АК Лозар, Нокатекс кои две децении си ги бараат заостанатите плати и неплатените придонеси излегоа денеска на улица за да го изразат својот револт. Дел од нив имаат и извршни судски решенија. Се собраа пред споменкот на Панко Брашнар и од таму пешачеа до Основен суд Велес каде очекуваа да слушнат од органзаторот на протестот, Независен синдикат на лица со посебни потреби „Нова ере“ ќе бидат ли обештетени, како и кога. Но наместо одговор на нивните прашања од „Нова ере“, следеа говори на лидери на помали парти во кои им ветуваа „за глас на изборите - решавање на проблемите“ .

velespanorama fn

Граѓаните да го користат јавниот превоз, возила да не се користат без поголема потреба и тоа повеќе лица да се возат со едно возило во исто време додека за затоплување на простории да не се корсти прегорено отпадно масло, лакирани или обоени отпадоци од дрво и мебел, стиропор, ПЕТ амбалажа, парчиња гума и било каков синтетички материјал.

SOVET fn

Предлог-решението за формирање Работна група за подготовка на измени и дополнувања на Деловникот на Советот на Општина Велес е ставено како 20 точка на дневнот ред на 50-та седница, закажана во среда, 29-ти јануари 2020 година. Новот Деловник ќеи ма за цел да ги дсциплинра нередовните членови на Советот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново