ulica8 septemvri fin

Ноќеска, среда 25 март кон четврток 26 март, 2020 година во СВР Велес, за време на полицискиот час, поради непочитување на забраната за движење од слобода се лишени две лица, од кои едно во Велес и едно во Кавадарци, а против нив ќе биде поднесена соодветна пријава, соопштија од полицијата./У.Ј

OKS fin

По идентификувањето на трите први позитивни случаи на Ковид 19 во градот членовите на Општинскиот штаб за заштита и спасување на Општина Велес, на седницата одржана вчера, 25 март, доцна попладне, ги донесоа следниве заклучоци:

nenad fin

„Да останеме смирени и без паника да им дадеме поддршка на здравствените работници да се справат со болеста“, напиша на својот фејсбук профил,денеска, претседателот на Совеот на општина Велес Ненад Коциќ, веднаш штом министерството за здравство ги објави информациите со новозаразените тројца велешани со коронавирус.

velesnoke fin

Ноќта помеѓу 24 и 25 март 2020 година, за време на полицискиот час, поради непочитување на истиот СВР Велес од слобода се лишил четири граѓани додека по две биле лишени, во Кавадарци две и во Неготино.

Velesodvisoko fin

Информацијата за позитивните велешани на вирусот на денешната прес конференција ја соопшти Министерот за здравство, Венко Филипче. Тројцата сограѓани се дел од вкупната бројка од 29 нови случаи од вчера до денеска или таа изнесува 177 лица на територијата на државата.

sreda fin

-Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (20), Куманово (3), Велес (3), Прилеп (2) и Дебар (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 177 лица, напиша на Фејсбук министерот Филипче.

Според информациите на министерството има еден излечен од коронавирус како и два смртни случаи.  

Како што дознава Дума.мк само што заврши седницата на Општинскиот Кризен штаб на Општина Велес која помеѓу останатите ја разгледала состојбата по соопштената информација за првите три случаи на заболени велешани. Од седницата ќе биде издадено соопштение за јавност./У.Ј

maskasama fin

Првата количина на заштитни маски, во своите домови, ја шијат шивачките Ружица Николова и Славица Костова. На машината оверлак им помага и пензионираната шивачка Стефанка Нешова. Со помош од волонтерки Буба Мишкова, Василка Најдовска и Јадранка Стефкова , се чистат и пеглаат маските што веќе го добија финалниот изглед. Ќе следи пакување на првата количина и предавање на болницата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново