Oficerski dom fin

23.06.2020

Потпишан денеска е договорот помеѓу Општина Велес, како јавен партнер, со Друштвото за производство , трговија и услуги „Нексус Компани“ ДООЕЛ Велес. Според договорот за јавно приватно партнерство за реконструкција – ревитализација, оперирање, управување и одржување на Офицерски дом во Велес , приватната компанија со објектот ќе стопанисува 20 години.

VelespredOficerski fin

23.06.2020

Педесет и седум годишен маж од село Горно Оризари , кој ноќеска како итен случај бил префрлен на Инфективна клиника во Скопје и маж од Велес што по позитивен тест на ковид 19 одлучил да се лекува во приватна клиника во Скопје се двата нови заболени граѓани во Општина Велес во изминатите 24 часа.

brzapomosh fin

23.06.2020

Во несреќата има двајца повредени патници, им јавила медицинската екипа од лице место на диспичерите во Итна помош. Екипата која е пристигната на местото на сообраќајката веќе пружила прва помош за двајцата возачи на автомобилите со скопска и битолска регистерска табличка.

stop policija fin

23.06.2020

Сообраќајната несреќа се случила на стариот пат Велес – Градско во близина на исклучувањето кон село Венуле пред петнаесеттина минути. Таму се превртел автомобил и во него има повреден патник кој бил во безсознание.

migranti fin

22.06.2020

Основното јавно обвинителство во Велес донесе наредба за спроведување на истражна постапка против велешанецот кој со закана од оружје пред две недели ограби мигранти. Уапсен е вчера, иако беше во бегство, додека полициските инспектори му влегле во трага користејќи го неговиот телефон што успеал бегалец од нападнатите да му го одземе за потоа да го предаде на полицијата.

Policija fin

22.06.2020 

На 20.06.2020 околу 12.00 часот на ул.„Христо Татарчев“ во Велес, лица кои извршувале работни задачи односно обележувале паркинг простор, биле нападнати од две лица. При обид на полициски службеник да интервенира, бил омаловажуван и навредуван од Н.А.(55), полициски службеник кој бил таму, а не бил на работа и не почитувал наредба од колегата кој службено постапувал. Н.А. бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново