RascistuvanjeikukatanaPaunovi fin

Иако работеа цел ден, крим техничарите на откривање на лешот на велешанецот Миле Паунов и ангажираната механизација на расчистување на гаражот и остатоците од куќата во комплексот Варналиите, сеуште не е пронајдено изгореното тело на старецот. Првите претпоставки беа дека затоа што тој користел само една соба на вториот кат од семејната куќа треба да се пребарува тој дел од купиштата со гараж. Но, до овој момент телото на осумдесетгодишниот велешанец не е пронајдено.

Omer fin

Денес, кога турската заедница во Македонија го слави празникот, „Ден на наставата по турски јазик“ во нашата земја, со гордост треба да истакнеме неколку моменти од историјата на стар Велес, непосредно поврзана со овој настан. Велес отсекогаш бил расадник на интелектуалци, мислители и луѓе кои ја пишувале Балканската, но и светската историја.

VarnaliitePaunovi fin

Пламени јазици високи десеттина метри над покривот на куќата на Паунови, ноќеска, голтаа се што можеа од заштитената со закон трикатна градба изградена во 1886 година. Тие го проголтаа и сопственикот, осумдесет годишниот Миле Паунов. Куќата на Паунови е прва од десната страна на комплексот спомен куќи и се наоѓа на ќошот во сокак на улицата Јован Алабаков. Таа е со број 10 и е лепенка со куќата на семејството Манев со реден број 12, која исто така е заштитена и во голем дел изгорена. Оштетени се покривите на куќите на соседите Ристови, на Петрови и на Џајкови, од каде пожарникарите со водени шмркови го гаснеа пожарот.

Pratenici Murtezanov Ivanov i Misija na OBSE fin

Педесеттината ученици од велешките средни училишта, млади бригадири и акцијаши ветерани  денеска дадоа придонес во акцијата за пошумување на Езеро Младост. Акцијата ја организираа пратениците Панче Иванов и Агин Муртезани откако преку регионалната пратеничка канцеларија со проект обезбедија 1.000 евра од донаторот Мисија на ОБСЕ во Република Северна Македонија. Со парите се купија израснати садници.

Kosturnicadrvca

Сите новозасадени садници со израснат чемпрес, што летово ги засадија акцијашите, во комплексот на Спомен костурница се искршени. Вандалскиот чин се случил минатата недела. Откриен беше ,изминатиот петок, кога членови на граѓанското здружение „Акцијаш ветерани“ направија обиколка на дрворедот што се засади покрај скалите до споменикот.

ZGAKcijasnaslovna

Во тревникот на паркингот кај главниот влез во зградата на ЈЗУ Општа Болница и покрај брегот спроти зградата на Хирушките амбуланти засадени се 30 садници со чемпрес. Садниците ги засадија дел од членовите на Работната бригада „Кочо Рацин“ на Здружението на граѓани „Акцијаши ветерани“ во неделата на 15 декември.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.