Maslodajna naslovna

15.06.2020

Хаварија што се случила, вчера околу 10 часот и 50 минути, на реаервоарот за мазут поточно на системот за одржување на температурата во овој дел од велешката фабрика за масло „Благој Ѓорев“ е причина за истекувањето на нафтениот дериват во река Вардар во Велес. Греачот напукнал и наместо мазутот да се слее во реаервоар а потоа и во резерверн резервоар, дериватот преку сливен канал завршил на улица а потоа преку решетка за атмосферска вода во река Вардар. Хаваријата била пријавена во полицијата а од таму го информирале Градоначалникот Аце Коцевски.

Centarzajavnozdravje fin

15.06.2020

Три нови случаи заболени од коронавирус има денеска во Велес. Тие влегоа во статистиката на Министерството за здравство во последните 24 часа, кога во државата се направени 841 тестирање и регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19.

mrsni fleki vo Vardar fin

15.06.2020

Големи мрсни дамки утрово лебдат на површината на водата во река Вардар, по течението низ Велес. Нив први ги забележале рекреативците кои рано наутро слободното време го минат во централниот Градски парк. Тие ја испратија фотографијата.

VoznaotvorenpreminStarMost fin

11.06.2020

Не функционира системот за безбедност, во центарот на градот, на железничката пруга Скопје – Гевгелија. Возовите денеска минат додека рампите не се спуштени и не работи звучниот и светлосен систем за предупредување. Овие информации ги пишуваат во инбох, на фан пејџот на Дума.мк ,загрижени граѓани кои бараат итно и неодложно да се интервенира од страна на ЈП „Македонски железници“.

MarshzaRacin fin

11.06.2020

Во услови на епидемија на Ковид 19 само десетмина учесници годинава, во среда на 13 јуни,  ќе бидат дел од востановената иницијатива „Марш за Рацин“. Тие се планинари, вљубеници во природата и почитувачи на ликот и делото на Кочо Солев Рацин.

Veleskomercijalnabanka fin

11.06.2020
Со четворицата новозаболени велешани, во последниве 24 часа, вкупната бројка се искачи на 149 заразени во градот. Статистиката на Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје покажува дека од почетокот на епидемијата до денеска 110 велешани се излекувани од заразното заболување, 10 починаа и активни се 29 случаи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново