168535549 820202815371588 4606485257017267689 n

03.04.2021

Министерот за здравство Венко Филипче разговарал со ресорниот министер на грчката Влада околу отворањето на границата на Република Грција кога добил потврда дека на 14 мај, годинава, ќе се дигнат рампите на граничните премини „Богородица –Евзони“ и на „Дојран – Дојрани“. Ова го соопшти денеска Претседателот на Владата, Зоран Заев во Велес одговарајќи на новинарски прашања по завршување на симболичната свеченост за започнување на изградбата на Покриен градски пазар во Велес.

 168819240 3819145478181548 5207447942527280982 n

03.04.2021

Изградбата на затворениот Градски пазар започна денеска во Велес. Горниот дел на пазарот треба да биде готов за четири месеци заклучно со јули, годинава. Објектот е од големо значење за регионалната економија бидејќи од него остваруваат егзистенција голем број на земјоделци и трговци од велешки регион и пошироко рече Претседателот на Влаата Зоран Заев потенцирајќи дека станува збор за значаен објект за трговија не само за Велес, регионот туку за целата држава и за продажбата на домашните производи со кои тргуваат земјоделците и трговците.

167848894 916826065759761 8745992242660605094 n

02.04.2021

Од почетокот на пандемијата на корона вирус, пред нешто повеќе од една година, во Велес е највисок бројот на пациенти на болничко лекување. Инфективно е целосно полно и повеќе од половина се потполнети леглата во Модуларната болница со ковид пациенти во Велес.

168079200 180299757264565 5009426481583151407 n

02.04.2021

Сообраќајната незгода се случи на делницата од автопатот Градско-Велес, кај местото „Венуле“, во која со потешки телесни повреди се здоби моторциклистот Н.П (28) од Велес. Управувајќи го моторциклот марка „Сузуки“ со велешки регистарски ознаки, тој паднал на коловозот по што била повикана Итна медицинска помош која укажала прва помош и го транспортирала повредениот моторциклист во Општа болница Велес. 

eshtrthtr 234695

02.04.2021

Вчера во Полициска станица Велес, околу 15:00 часот, 45-годишна жена од Кавадарци пријавила дека во нотарска канцеларија во Велес била физички нападната од својата сестра И.А. (47) од Градско. По целосно документирање на случајот ке биде поднесена соодветна пријава.

Hiruski ambulanti so Bolnica

01.04.2021

Во Општа болница Велес, денеска, околу 15 часот бил донесен повреден работник на велешка компанија. Работникот на 60 годишна возраст бил примен на одделот за хирургија по што бил прегледан, му биле извршени снимања и потребни анализи.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново