Pendarovskizboruvasiroka fin

-Ако истата екипа што вечерва е со вас Велешани во 2014 година успеа да добие 400.000 гласови, во време на најтешката диктатура, тогаш немојте да ми се јавувате доколку сега во првиот круг на претседателските избори 2019 година немаме 500.000 гласови. Гласаме за истиот број 3 како и пред пет години, истиот број и тим е и не го менуваме. Тогаш победивме реално а сега ќе победиме вистински, им порача на крајот од централниот митинг на претседателската кампања 2019-та на Велешани кандидатот на СДСМ со коалиционите партнери Стево Пендаровски. 

ucilisteBlazeKoneski fin

Зградата на ООУ „Блаже Конески“ во Велес

Капките дожд кои паѓаа во салата го спречија смечерот да постигне поен за неговата екипа. Истиот проблем ги мачеше и неговите соиграчи. Тоа беше главната причина за да не се одигра квалитетен одбојкарски натпревар. Со овие проблеми се соочуваат младите рекреативци и спортисти во спортската сала на ООУ „Блаже Конески“ во Велес, која ја користат за тренинзи.

kuce fin

Бездомните кучиња се постојан декор на велешките улици. Индивидуално или во чопор се појавуваат од секаде. Најчесто се мета на несовесни граѓани и трпат удари од камења, јадат храна со отров и „копаат“ по ѓубрето од канти. Но, има и такви луѓе кои го делат својот оброк со нив. Некои ги сакаат, други пак се нивни жртви. Една од нив е средношколката Симона Мицева.

Javna debata1 fin

Предложените сообраќајни решенија, реконструкцијата на мостот кај Башино село, изградбата на нов што ќе ги поврзува населбата Речани со Велес кај бараките на ЈП „Лисиче“ и преместувањето на автобуската на локација веднаш под железничката станица кои меѓусебно се планирани да бидат поврзани со подземен тунел беа први што ги поддржаа граѓаните на јавната расправа што се одржа, синоќа на 2 април, во големата сала на Општина Велес.

Veleska bolnica naslovna

На велешката болница и треба магнетна резонанца. Апаратот е неопходен оти во болницата секојдневно се носат пациенти, жртви на полесни и потешки сообраќајни несреќи. Наместо да се препраќаат во клиничките центри во другите градови, повредените ќе се третираат во Велес. Магнетната резонанца ги снима и меките делови но и точно открива повреди на коските на човечкото тело. Крварењата во мозокот и проблеми на рбетниот мозок, како и здравствени промени во човечкото тело.

SudijkaGajdova fin

Интервју: Габриела Гајдова, судијка и портпаролка на Основен суд Велес


Основниот суд во Велес се соочува со проблемот на одложување на судењата, затоа што затворите не ги носат на време осудените лица на судење. Според меѓусебен договор, помеѓу судовите и затворите точно е утврдено, кој затвор, во кој ден од месецот ги носи осудените кои издржуваат казна затвор, на судење во велешкиот суд. Со затворот Скопје, каде што се притворените лица, нема проблем со транспортот, но во Идризово има случај каде што затвореник цели две години не бил донесен на судење. Се случува да биде донесен обвинетиот, но не и сведокот, ако е во затвор, и поради тоа се одлагаат судењата, рече судијката Габриела Гајдова

Разговараше: Марко Ингилизов

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.