soobrakajkaTunelot fin

1.07.2020

Во директен судир на возило марка „Там“ и моторцикл, утрово околу 6 часот и 50 минути, во близина на спортското игралиште во велешката населба Тунел, со тешки повреди се здобил И.К возач на моторциклот.

Nikolovskiso Kocik fin

30.06.2020

Велејќи дека е задоволен што кога по двете остварени стратешки цели на СДСМ, влезот на држвата во НАТО и многу извесното влегување во ЕУ, за прв пат по две децении , на овие избори, се зборува за нови цели и политики, носитеот на Листата на пратеници во Изборна единица број 3, Љупчо Николовски денеска како изборно ветување на Коалицијата „Можеме“ ја најави мерката „Денот недела неработен ден за секого, ден за семејството“.

Veles panoramaodavion fin

30.06.2020

Дете на 12 годишна возраст кое било на гости во Србија и маж на 29 годишна возраст кој имал контакти со веќе заразени лица се новозаболените велешани од коронавирус во изминатите 24 часа. Тие сами побарале да бидат тестирани, поточно детето го донеле родителите поради претстој надвор од државата додека мажот затоа што имал контакти со заболените лица од еден кластер во претходните денови.

Vozilo fin

29.06.2020

Автомобил паркиран во тесниот сокак, покрај железничката пруга Скопје – Гевгелија, со часови ја блокираше улицата „Кукушка“ во Велес. Таа се наоѓа во месноста Дворови и токму таму овој сопственик го паркирал автомобилот.

VelessprotiPab fin

29.06.2020

„Во периодот 28/29.06.2020 за непочитување на Уредбата за носење на лична заштита казнети се вкупно 65 лица и тоа, 42 во Велес, девет во Кавадарци и 14 во Неготино,“ соопштија од СВР Велес.

bolnica veles fin

29.06.2020

Почината е жена на 68 годишна возраст која не живеела во Велес туку во населено место и се лекувала на Инфективна клиника во Скопје. Таа е 12 жртва на коронавирусот во општината додека еден од починатите живееше во Чашка.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново