Opstinskistabzazastitaispasuvanje fin

9.08.2020

За невремето кое зафати делови од територијата на општината, кое е најголемо во тој дел од општината по поплавата од 1974 година до денес, за животот го изгуби еден граѓанин, а беше нанесена и голема материјална штета, Општинскиот штаб за заштита и спасување, денес, на 9 август 2020 година, одржа вонредна седница и ги донесе следните заклучоци за санирање на последиците:

Prevalec 8

9.08.2020

Големи штети претрпеа жителите на населбата Превалец од невремето што синоќа го зафати Велес. Од ридот до подножјето на населбата се слеваат реки од вода. Попатно водата на улиците носеше се што ќе зафати. Голем бран со вода помети и излизга автомобил. Големата количина на вода навлезе во дворни места и подрумски простории на куќи во Превалец.

Velespanoramaodavion fin

8.08.2020
Направена е грешка, денеска,при преносот на информации од Институтот за јавно здравје, наместо соопштените 12 точната бројка на новозаразени од Ковид 19 во Велес изнесува три. Ова го соопшти во разговор за Телевизија Здравкин д-р Бојан Тодоровски, од ЈЗУ Центар за јавно здравје Велес.

Vardarnaslovna

06.08.2020

Во изминатите 24 часа за 30 см е повисоко водостојот на река Вардар. Денеска во Велес нивото на водата е зголемено за 110 см од вчера утро измерените 80 см. Во речното корито има повеќе вода за 30см и нема регистрирано излевање на територијата на општината.

Velespanorama fin

5.08.2020

Во изминатите 24 часа, според податоците на Министерството за здравство, има регистрирано двајца новозаболени велешани од Ковид 19. Со нив вкупната бројка на заболени во општината изнесува 227 лица.

Veleszastitnimaski fin

5.08.2020

Во изминатите 24 часа полициските станици во Велес, Кавадарци и Неготино вршеле контроли за носење на заштитни маски од страна на граѓаните.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново