KukanaManevi fin

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка.

OsnovensudVeles fin

Поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски повторно не дојде на судење и Апелацискиот суд во Скопје не му ги вратил списите во предметот на Основен суд Велес. Ова е епилогот од денешното трето одлагање на почетокот на судењето на поранешниот прв судија на скопскиот Кривичен суд за кривичното дело што му се става на товар и е поврзано со злоупотреба на системот за електронско распределување предмети, наречен АКМИС.

KukanaPaunovimestonakoe se pronajdeni koskite fin

Пронајдените коски во еден кош на парцелата која трет ден, по пожарот, во куќата на Паунови се претпоставува дека се на 80 годишниот Миле Паунов. Ги пронашле Крим техничарите на СВР Велес кои заедно со градежните работници и работниците на ЈКП „Дервен“ работат на отстранување на куповите гараж од изгорено дрво, мебел и предмети. Информиран е и јавен обвинител. Потрагата продолжува и по други можни остатоци од човечко тело.

ZATVORENPAZAR fin

Со 40 милиони денари државата ќе учествува во изградбата на затворениот градски пазар. Тоа е половина од потребните средстава според подготвениот проект на Општина Велес. Точно 82 милиони денари чини изведбата на овој проект. Според градоначалникот Аце Коцевски, одлуката Владата ја донела на последната седница. Остатокот од потребните финансиски средства ќе се обезбедат од продажба на дуќаните и евентуално од други проекти.

Todorovi1

Семејството Тодорови е едно од најстарите велешки семејства. Според запишаното во старите турските тевтери, по освојување на Калето веднаш над манастирот „Свети Димитрија“ каде што тогаш се наоѓал Стар Велес, од страна на Турците, поголем број од жителите се отселиле на разни места. Едни се населиле во реонот на Долни Град, други покрај мостот што Турците го изградиле, во близина на денешниот Стар мост, а трети побегнале кон запад и го формирале селото Стари Град како и во другите села.

RascistuvanjeikukatanaPaunovi fin

Иако работеа цел ден, крим техничарите на откривање на лешот на велешанецот Миле Паунов и ангажираната механизација на расчистување на гаражот и остатоците од куќата во комплексот Варналиите, сеуште не е пронајдено изгореното тело на старецот. Првите претпоставки беа дека затоа што тој користел само една соба на вториот кат од семејната куќа треба да се пребарува тој дел од купиштата со гараж. Но, до овој момент телото на осумдесетгодишниот велешанец не е пронајдено.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново