Згасна и Жито Вардар во Велес, еден од најголемите производители на леб, месо и други прехрамбени производи во државата. Доверителите на рочиштето што се одржа во Основниот суд во Велес едногласно одлучија, компанијата да биде ликвидирана. Целиот движен и недвижен имот на Жито Вардар ќе се продава во најскоро време, и тоа во пакети. Според проценката на експертите, вредноста на велешката фабрика е осум милиони и осумстотини и педесет илјади евра. Дури 90 отсто од имотот е под хипотека како залог кај банките. Нивни претставници на рочиштето се изјасниле, подмирувањето на обврските кон нив да биде извршено по рамна постапка со цел да се запази целовитоста на имотот со кој располага фирмата.

Се поголем е бројот на дуќани во Велес со катанец на врата. Само во редот на дуќани лоцирани кај мостот Гемиџии, од десетина, веќе подолго време се затворени шест. Клуч на врата ставија поголем број занаетчии и трговци, особено оние кои работеа во деловни простории сместени во стариот дел на градот и припаѓаат на јавното претпријатие за стопанисување со станбен простор. Слабата економска моќ на велешани е причината за затворањето на занаетчиските и трговските дуќани, велат дел од сопствениците кои затвориле или едвај сеуште работат.

Излевањето на нафта од котелот за парно греење предизвика пожар денеска во млакарата „Милком“ во село Ногаевци крај Градско. Огнот избувнал некаде пред 13 часот и среќа што го забележале дел од вработените кои веднаш побарале помош од противпожарната единица од Велес.

Забраните за емитување на српската музика во Македонија наидоа на остри критики од изведувачите и авторите кои годинава настапија во Велес на манифестацијата Питијада. Мега популарниот поп пејач Жељко Јоскимовиќ и фронтменот на легендарната рок група Ван Гог, Звонимир Џукиќ-Џуле, без скруполи одговараа на новинарските прашања за забраната што последниов месец дојде од ЗАМП и од СОКОЈ за емитување на српска музика во македонскиот етер. И Јоксимовиќ и Џуле сметаат дека тоа не смее да и се случува на музиката за која од секогаш се смета дека ги урива сите граници.

Наместо 150 илјади евра, државната поддршка за развој на мали и средни претпријатија ќе изнесува 20 милиони евра годишно, за на крај од мандатот да достигне и до 50 милиони евра, порача денеска од Велес претседателот на комисијата за економија на СДСМ, Драган Тевдовски. Тој прошета низ велешката чаршија и разговараше со дуќанџиите, занаетчиите и сопствениците на мали бизниси.

Шестмина повредени пациенти претпладнево се пренесени во болницата во Велес од верижната сообраќајна несреќа што се случи кај наплатната рампа Отовица, на автопатот Велес-Скопје. Тие патувале во возила од марките „мазда“, „мерцедес“ и „голф“ со прилепски регистерски ознаки како и „опел“ и „волво“ со кавадаречка регистрација. Според трауматологот во велешката болница, прим. др Филип Тодоровски, со тешка телесна повреда се здобил само возач на автомобил со прилепска регистерска табличка.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново