FUDBALERII fin

После Првата светска војна во Велес започнале да се формираат спортски друштва кои во себе имале повеќе секции – спортски, театарски и музички. Но, најмногубројни и најпосетени биле токму спортските, односно фудбалските клубови. Фудбалот како спорт во Велес се стекнал со голема популарност и имал голем број гледачи и навивачи, пропорционално на фудбалските клубови кои биле создавани во голем број. Покрај режимските поточно државните во Велес се формирале и граѓански, односно работнички спортски клубови.

Osnoven sud Veles fin

По трет пат, на 16 октомври, годинава, Основниот суд Велес го закажа почетокот на судскиот процес во кој обвинети за кривичното дело „злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик“ се екс Градоначалникот на Општина Велес , Славчо Чадиев и екс Претседателот на Советот на Општина Велес, Александар Колев.

Protest nezavisen policiski sindikat1

Членови на Гранковиот независен синдикат на полицијата, на шумската, затворската и судска полиција утрово, од 7 до 9 часот, ја организираа втората блокада на сообраќајот на регионалнот патен правец Велес - Штип. Блокадата e дел од нивниот протест преку кој ги искажуваат револтот од најавеното покачување на платата од 5% и барањата за подостоинствен живот и услови за работа.

Prvi startap idei vo vnatreshnosta na Makedonija

„Ситем за мерење на здравје на брани, мостови, згради и други градежни објекти“, е една од вкупно осумте стартап избрани идеи, во предакцелеторската фаза, на X Фактор Акцелераторот во Велес. Тино Михајловиќ од „Дигитекс системс“ ја презентираше на денот за презентирање на стартап идеите. 

EDVILAZORA naslovna

За шест месеци учениците во ООУ „Блаже Конески“ собраа 664 килограми или 394 килограми повеќе од учениците од ООУ„Васил Главинов“додека учениците на ООУ „Рајко Жинзифов“ со собрани 270 килограми пластични шишња се трети во натпреварот кој е активност на проектот „ Намалување на Пет, преку собирање и рециклирање“ во Велес на ЕД „Вила Зора“. Освен косилка за трева, за освоеното прво место, ООУ „Блаже Конески“ доби најмногу баскети, а во помали количини и двете останати училишта во градот.

Maslodajna2

Густите облаци на јаглероден моноксидот во велешкиот воздух и смрдеата на изгорен гареж кои четврти ден, во ноќните часови, излегуваат од дворот на фабриката за производство на масло за јадење „Благој Ѓорев“ се резултат на пожар кој изби во еден од фабричките силоси со складирани 400 тони пелети од сончогледови лушпи. Ова го покажал вонредниот инспекциски надзор на општинската инспекторка за заштита на животна средина. Таму денеска бил и градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.