Вкупно 13 илјади денари собра Фондација за локален развој и демократија Фокус од Велес во акцијата за собирање парични средства за упис на студент од социјално немоќно семејство. На некој од државните факултети Фондацијата ќе запише еден студент. Затоа денеска ги повикува матурантите од градот, кои потекнуваат од социјално немоќно семејство, да ги достават потребните документи во просториите на Фондацијата, што се наоѓаат на улица Солунска 2А на Сармаале , поточно спроти менувачница Североф.

Во страв и на штрек живеат жителите на улицата „Никола Оровчанец“ во населбата Дворови чии куќи се наоѓаат во непосредна близина на разурната и напуштена куќа со број 35. Тие се жалат дека во куќата постојано се собираат луѓе, особено во вечерните и ноќните часови. Се сомневаат дека станува збор за корисници на дрога па затоа се загрижени за својата безбедност. „Непознатите посетители“ во куќата влегувале преку дупката од покривот и преку старата дрвена порта чиј што катанец го скршиле. Соседи неколку пати се јавиле во полиција и побарале интервенција. Полицијата доаѓала но не затекнувала никој во куќата.

Со контраобвинувања владејачката партија реагираше на обвинувањата на опозицијата за задолженоста на основните и средните училишта во Велес. Во писменото соопштение испратено до медиумите, ДПМНЕ ниту го потврди ниту го негираше податокот за долгот на училиштата, кој според СДСМ изнесува над 850 илјади евра. Во него се вели дека во времето на СДСМ, образованието паднало на најниски гранки и во него не било инвестирано ниту денар.

Бројот на ученици континуирано се намалува а основните и средните училишта во градот се гушат во долгови, констатираа велешките социјалдемократи. За вода, струја, нафта, транспорт, превозни услуги и други трошоци училиштата должат повеќе од 850 илјади евра, тврдат од СДСМ.

Откако пред три месеци, пациентите и матичните лекари во градот го актуелизираа проблемот со недостиг на лекар трансфузиолог во одделот за Трансфузиологија во Велес, со став и дообјаснување се јави и Заводот за Трансфузиологија во Скопје. Во писменото соопштение што го испратија до Дума, пишува дека при потреба од итна постапка пациентот може да биде примен во кој било работен ден во неделата. Додека пак во деновите кога докторот специјалист е ангажиран во амбулантата за потребите на крводарителите, се испрака лекар од другите станици на Институтот за трансфузиона медицина.

Изградбата на објектот без градежна дозвола на улицата „Архиепископ Михаил“ број 77 во Велес ги револтира граѓаните од соседството особено сопствениците на куќи на парцелите околу новоградбата. Откако вчера и во полициска станица најавиле дека својот револт ќе го изразат со запирање на сообраќајот на улицата тие денеска застанаа пред дивоградбата за да соопштат дека нема да дозволат објектот да продолжи да се гради затоа што тој отстапува од габаритот на куќата што инвеститорот претходно ја купил и ја урнал и со темелите и двете плочи што ги поставил сосема се доближил до нивните дворови и домови. Така наместо изградба на објект од 100 сега таму, во близина на основното училиште „Свети Кирил и Методиј“ и градинката, се гради на околу 300 метри квадратни.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.