grvnaopstinaveles fin

Нема зборови што можат да ја опишат неизмерната тага и болка за изгубените животи и траумите на преживеаните сограѓани во вчерашната кобна сообраќајна несреќа на патот Скопје-Тетово. Во свое лично име, во име на Советот на Општина Велес и во име на сите граѓани, изразувам искрено сочувство до семејствата на загинатите и повредените.

gradonacalnik4 fin

Општина Велес мора да донесе нов ГУП и да изработи ДУП-ви, особено откако, со Законот за легализација во градот се легализирани 6.100 од вкупно 10. 123 дивоградби. Изработка на Стратегија за развој на Велес во наредниот период со краткорочни, среднорочни и долгорочни планови, што ќе ги утврди развојните компоненти на градот во сите области за наредните 30 години како што се: демографски раст, зони за домување и индустриски, сообраќај и инфраструктура, утврдување на зони за проширување на Генералниот урбанистички план со откуп на земјиште, изработка на планска документација и изградба на инфраструктура откако претходно ќе се анализара колку ќе чини таа инвестиција на Општина Велес за да се обезбедат потребните средства и извори на финансирање, се само дел од препораките што произлегоа од реализацијата на шест месечниот проект „Транспарентна и отчетна постапка за градежна дозвола“ спроведувана од Фондација за локален развој и демократија Фокус од Велес.

Rontis godisnina fin

Колку години лојалност кон фирмата толку илјади денари повеќе вредеа ваучерите што во саботата, на 9 февруари, во хотел Гарденија во Велес, ги добија како награда вработени во ДПТ „Ронтис“ ДООЕЛ Велес. По единаесет години вкупно 80 работнички и работници се веќе добитници на парични награди. Нив ги делеа сопствениците на компанијата кои дојдоа од Грција и Швајцарија за да присуствуваат на традиционалната годишна средба со вработените.

ROSAPLAVEVA FIN

При крајот на 2019 година, по пуштањето во употреба на споменикот на Мустафа Кемал Ататурк во паркот ``Каршијака`` во Велес, се појави во јавноста приказната за наводното престојување на наводно ранетиот Мустафа Кемал Ататурк во Велес во период 1907-1908 година. На куќата каде престојувал имало и спомен плоча која е тргната по Втората световна војна. Приказната е таа, но никако не се совпадна со фактите и документите кои постојат во Велес и неговите институции.

bolnica fin

Четириесет годишната Велешанка С.Н и нејзините две малолетни деца, тримесечното машко бебе и година ипол од женски пол, вчера попладне се примени во ЈЗУ „Општа болница“ - Велес со опекотини од втор степен. Повредите ги здобиле во пожарот што избувнал во нивниот дом на улицата : Тодор Николовски бр. 48 во населбата Шорка.

lokalenbiznisovet fin

Банкарските техничари и продавачи, кои чекаат за вработување во Бирото за вработување во Велес, се многубројни но овие струки се сеуште застапени во средното образование поточно училиштата во Велес. Општината ги поттикува четирите средни училишта да направат анализи споредени со податоците на Агенцијата за вработување за од една страна да се запре зголемувањето на бројот на невработени лица во одредени профили и од друга страна да се образува работна сила што е потребна на велешкото стопанство.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.