Велешката опозиција обвини за состојбите во Колска и тврди дека виновни за тоа што работниците се оставени без работа, плата и здравствено осигурување се криминалните политики на ВМРО ДПМНЕ во последните десет години и неспособното управување на нивните кадри.

Само на два дена од крајот на учебната година учениците од петто А одделение во основното училиште Јордан Хаџи Константинов Џинот во Велес останаа без својата наставничка. Нејзе ја заменил синот на директорката на училиштето, кој две и пол години е вработен како воспитувач во целодневниот престој. Родителите на осумаесетте ученици од одделението се жалат дека наставничката која ги учела децата изминатите три години добила отказ и таа нема да ги потпише нивните сведителства, туку само можела да присуствува на доделувањето на истите.

Над сто и дваесет гости во кафетеријата „Чао“ синоќа се одзваа на хуманитарниот апел на македонско- шведската фирма „Рековинст“ и донираа сретства за помош на велешанецот Николче Александров чија куќа минатиот месец изгоре во пожар. Граѓаните присутни на забавата собраа 6.300 денари во касата за доброволен прилог.

Не поминаа ниту два месеци а вработените во велешка Колска повторно ги напуштија работните места и излегоа на штрајк во кругот на фабриката. Се жалат дека плата немаат добиено за март и април а не им била исплатен и дел од декемвриската плата. Освен плати, немаат ниту здравствено осигурување за последните три месеци. На сто триесетте работници не им помогна ниту последниот договор што фабриката го склучи со Македонски железници. Велат со парите што ги добиваат за поправка на вагоните не можат да ги покријат трошоците а камоли да земат плата.

Над три илјади ученици од основните и средни училишта во општините Велес, Градско и Чашка денеска го полагаа екстерниот тест. Одговорните во училиштата велат дека проблеми од технички или каков било друг аспект немало и дека тестирањето започнало навреме. Учениците ги полагаа сите предмети. Според дел од нив прашањата биле лесни но имаше и такви ученици кои тврдеа дека не сите прашања им биле јасни.

Нема ништо од бомбастично најавената реконструкција на велешката болница пред шест години и инвестицијата од 600 илјади евра. Не се изгради ниту ново физикално одделение што ДПМНЕ го најави пред една година ниту пак се реновираше ентериерот во постојниот објект. Само со пет илјади евра се реновираше дел од кровот. Со ваква реакција денеска излегоа велешките социјалдемократи. Тие обвинија дека болницата месечно издвојува преку триста евра за одржување на лифтови, а таму функционира само лифтот за итните случаи што со посебена чип картичка можат да го активираат исклучиво вработените.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.