Велес во минатото, посебно од крајот на 18 се до средината на 20 век , бил еден од најразвиените занаетчиски и трговски центри на Македонија. Во овој период немало занает што не постоел во Велес. И ако во секое маало во градот имало фурна во старата велешка чаршија биле дуќаните на ковачите, калајџиите, терзиите, леблебиџиите, сарачите, берберите и работилници на другите занаетчии во градот. Постојат искази на граѓани според кои во еден период Велес имал над илјада занаетчии.

 

Децата кои се згрижени во централниот клон, кај Жаба зграда, заедно со стручниот-  педагошко воспитувачки тим на општинската јавна установа детска градинка „Димче Мирчев“ го одбележаа патрониот празник  Таму во знак на почит кон народниот херој, велешанецот, Димче Мирчев тие прво со гостите од Општинската боречка организација и од останатите институции, соработници на установата, прво положија цвеќе пред бистата на патронот. Така започна одбележувањето на седумдесет и четири годишнината од смртта на првоборецот Димче Мирчев.

Велат вода е живот и му е неопходна на секого. И на луѓето и на животните, на сите што се жедни. Таков еден пример забележавме денеска. Имено, од малата фонтана со водоскок на улицата „Благој Ѓорев“, во близина на кружниот тек во новиот дел на Велес, жетдта од зголемените температури и топлиот пролетен ден со голтки вода ја угасија неколку граѓани но и едно поголемо бездомно кутре. Пред очите на минувачите, кучето откако ги почека граѓаните со предните нозе се исправи на фонтаната и полека почна да пие вода. И тоа ја угаси жедта и потоа полека и тивко, исто како што се исправи, така слегна и зачекори по тротоарот за да замине кон згради што се наоѓаат во блиската околна.

Сообраќајната несреќа се случила околу 11 часот и 30 минути пладнво пред продавницата „Баку“ на главната градска улица. Таму додека шеесет годишната велешанка М.Л го направила првиот чекор од тротоарот на пешачкиот премин на коловозот на улицата во неа удрил патнички автомобил марка „Фолксваген голф“ со велешки регистарски таблици управуван од дваесет и осум годишниот велешанец А.С. Веднаш била повикана итната медицинска помош која интервенирала и дала прва медицинска помош на повредениот пешак, рече дежурната лекарка д-р Тања Сарагинов.

- Стануваше збор за пациентка на шеесетгодишна возраст со иницијали М.Л, пешак повредена од автомобил во движење. Таа се жалеше на болки во десна надлактица, во предел на десен дел од рамен појас и во пределот на главата поточно околу десното око, рече д-р Сарагинов.

По укажаната прва медицинска помош шеесет годишната жена била транспортирана на одделението за Tрауматологија во велешката Болница.

- Пациентката е примена на одделението и веднаш прегледана од специјалист по Трауматологија. Неа на барање на лекарот веднаш и се направени ренгенолошки прегледи и снимки на главата и во пределот на рамењата. По извршените снимања пациентката била сместена на одделението за Трауматологија а по околу два часа од пристигнатите резултати и констатирани полесни повреди специјалистот одлучил да ја пушти на домашно лекување со напомена дека доколку и е потребна дополнителна помош може повторно да се врати во болницата во Велес, рече Марина Андова лице за односи со јавност на ЈЗО „Општа Болница Велес“.

На местото на случената сообраќајна несреќа увид направила екипа на СВР Велес.

Според информации на сведоци кои биле на местото на сообраќајката жената била удрена од автомобилот веднаш штом излегла од продавницата и го направила првиот чекор од тротоарот на пешачкиот премин. Таму, во близина била и полициска екипа, која реагирала веднаш со тоа што му наредила на возачот да излезе од автомобилот со кој била удрена жената за потоа да го однесе и во полициската станица на СВР Велес./У.Ј

Група на родители, баби и дедовци чии деца и внуци се згрижени во клонот четири и пет на општинската детска градинка „Димче Мирчев“ во Велес денеска одржаа прес конференција на која рекоа дека протестираат против одлуката на директорката Бранислава Нацева да ги промени старите со нови воспитувачки и негователки во клоновите четири, во населбата “Тунел“ и пет, во близина на градското пазариште кои функционираат во состав на општинската детска градинка.

На приземјето во Посебното основно училиште „Маца Овчарова“ во Велес од денеска е ставена во функција сензорна соба. Неа ќе ја користат, во моментов, дванаесет деца со аутизам. Нивниот број е варијабилен поточно во одредени учебни години може да изнесува и петнаесет или повеќе ученици. Собата е опремена со сензорни светла, играчки и реквизити како и со темен дел за кој тие понекогаш покажуваат потреба па затоа е избран овој метод само како еден што ќе им го олесни престојот во училиштето и тоа на начин што ќе ги релаксира . Со нив работи магистер по аутизам. Тој ги спроведува посебните методи се со цел да ги адаптира и социјализира.

Поврзани вести

 

Најново