lozari protesti

Лозарите ќе блокираат магистрални и регионални патишта во земјава. На овој начин тие ќе го изразат револтот од игнорантскиот однос на винарските визби поради не прифаќањето на нивното барање за повисока цена на грозјето од 20 отсто.

berba grozje

Регионалното здружение на лозарите „Напредни лозари“ преку сооштение ја информира јавноста дека на состанокот во МЗШВ не бил постигнат напредок околу нивното барање за повисока цена на грозјето. Тие сметаат дека визбите се договориле заеднички да го откупуваат грозјето по цена која не ги покрива трошоците за производство.

soob

Седумдесет и едногодишниот Р.П од Кавадарци е тешко повреден откако во него удрил патнички автомобил, информираа од СВР Велес.

oskvernavena crvka

Вандали изминативе денови ја сквернавеле црквата Света Петка во новиот центар на Кавадарци. Испишале градит на еден од ѕидовите на црквата кои се ѕидани со камен. Исто така ги оштетиле и клупите во дворот.

komunalec vozilaСо ровокопач и две теренски возила со приколка од денеска е збогатен возниот парк на ЈП „Комуналец“ Кавадарци. Се работи за возила и машина кои ќе го подобрат работењето на ова јавно претпријатие во делот на услугите кои им ги пружа на граѓаните.

adaptirano vozilo

Лицата со телесен инвалидитет од денеска ќе можат непречено да ги извршуваат своите обврски. За нивните потреби во функција е ново, адаптирано возило кое 24 часа ќе им биде на располагање за да ги пренесува каде имаат потреба.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.