Кавадарци, Неготино и Росоман вчера останаа без вода за пиење. Како што информираа од ЈП Комуналец прекинот во водоснабдувањето бил поради поларните температури од кои замрзнале хидро објекти на водоводот Лукар.

Од 12 до 20 сантиметри е снежната покривка во Кавадарци и околината. Снежниот бран за момент го прочисти воздухот и ќе го намали ширењето на грипот. Од прес службата на општина Кавадарци добивме информација дека сите патни правци се проодни, но сообраќајот се одвива во отежнати зимски услови.

Грипот зема се поголем замав во Кавадарци. Последната недела во Центарот за јавно здравје биле евидентирани 1024 нови случаи на грип. Ова не е реална бројка бидејќи многу од болните се лекуваат во домашни услови,  велат лекарите.

Првото бебе родено во Кавадарци во новата година е на семејството Јованови од Кавадарци. Мајката Христина донесе на свет здраво машко бебе, тешко 3630 грама. со должина од 51 сантиметар.

13 милиони евра ќе тежи општинската каса за 2017 година. Советот на општина Кавадарци со 13 гласа „За“, 4 „против“ и 1 „воздржан“ го усвои буџетот за следната година.

Масовно започна да се шири грипот во изминатата недела, велат лекарите. Променливото време е иделано за ширење на ова вирусно заболување, додаваат тие. Значително зголемување на бројот на болни од грип има во изминатата недела. Матичните лекари во Центарот за јавно здравје пријавиле 319 нови заболени.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.